banner680
22 Haziran 2018 Cuma

MEHMET KANBUR YILIN BABASINA LAYIK GÖRÜLDÜ

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİNDE YENİ MÜFREDAT UYGULANACAK

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, yeni eğitim öğretim sürecinde uygulanacak olan yeni eğitim müfredatına ilişkin açıklamalarda bulundu. Akkurt, yerli ve milli değerlerin yeni müfredatın içerisinde yer aldığını söyledi.

21 Ağustos 2017 Pazartesi 10:41
Bu haber 408 kez okundu
YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİNDE YENİ MÜFREDAT UYGULANACAK
 Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, yeni eğitim öğretim sürecinde uygulanacak olan yeni eğitim müfredatına ilişkin açıklamalarda bulundu. Akkurt, yerli ve milli değerlerin yeni müfredatın içerisinde yer aldığını söyledi.

Müfredatın yenilenme gerekçelerine değinen İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, “Kitaptaki pratik bilgilerin ve hayattaki pratik bilgilerin müfredata aktarılması temel amaç olarak belirlendi. Yine bu pratik bilgilerle öğrencilerin beceri ve yeteneklerini de geliştirme yani yaparak ve yaşayarak ortaya çıkarmaya hedeflendi. Güncel nitelikler, güncel yapılar, güncel uygulamalar bu sürecin içerisine dâhil edilmeye çalışıldı. Türkiye’de bizim en büyük eleştiri olarak o dönemde gördüğümüz işte çocuklarımızın yaşam kalitesini yaşam değerlerini milletimizin ahlaki örfi değerlerini benimsemiyorlar. Uzaklaşan bir süreç var diye değerlerimizi gerekçe olarak sağlayan temel hedef alan bir yapı. Bunlar üzerinde dört ana başlık üzerine oturmuş oldu. Bunlarla ilgili olarak ta müfredatta bir sadeleştirme yapıldı. Yani bir birini tekrar eden ders yoğunluğunu arttıran birbirinden çok sadeleştirmeler vardı. Bu sadeleştirmeler düzenlendi” dedi.

MİLLİ VE YERLİ DEĞERLER ÖN PLANDA!

Yeni müfredatta; ahenk ve bütünlüğün sağlandığını aktaran Milli Eğitim Müdürü Akkurt, şöyle konuştu: “Parça parça devam eden sınıflar arasındaki bu süreç belli bir alana doğru kaydırıldı, toparlandı. Yerli ve milli değerlerimiz bu defa müfredatın içerisine girdi. Bir sadeleştirme oldu. Ahenk ve bütünlük sağlanmaya çalışıldı. Milli değerler ortaya kondu ve bu milli değerlere bağlı olarak da güncellik alanı oluşturuldu. Bunlar yapılırken bin 838 kişi program geliştirmeyle ilgili 184 bin 192 kişi askı sürecinde bu programlar askıya çıkarıldı. Onlarla ilgili olarak onların görüş düşünce ve önerileri alındı. 7 bin 742 kişide öğretmen ve akademisyenin bu programla ilgili olarak görüş, düşünce ve eleştirilerine önem verildi.” Yaklaşık olarak 50 bin velinin sürece dâhil olduğunu kaydeden Akkurt, şu açıklamalarda bulundu: “72 program geliştirme toplantısı, 18 tanıtım ve tartışma toplantısı, 15 formatör eğitimleri, 15 öğretmen ve öğrenci eğitimleri yapıldı. Bunların eldeki bütün dokümanlar hükümet programına bağlı olarak bu dokümanlar 350 bin adet ve 350 adet doküman yeni baştan incelendi ve rapora bağlandı. Örneğin bir matematik dersi birinci sınıf ikinci sınıf üçüncü sınıf; bu ders başlıklarını öyle düşündüğünüzde yaklaşık 100 bin civarında müfredatın içerinde bir alan değişti.”

OKULLARDA, STEM LABORATUVARLARI KURULACAK

Müfredat değişikliğinde yapılan bütün eleştiri, değerlendirme ve tavsiyelerin ciddiye alındığını bildiren Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, “Hepsinin üzerinde yeniden bir revize çalışmaları yapıldı. Yani topluma mal olsun itirazlar ortadan kalksın filan süreçleriyle ilgili… Bunların basına yansıyan en önemli tarafı evrim teorisi! İşte evrim teorisi kaldırıldı. Onun dışında kamuoyunda bu müfredata bu zamana kadar bilimsel alt yapısı olan ciddi derecede eleştirinin geldiğini düşünmüyorum. Evrim teorisini de ciddi bir eleştiri olarak görmüyorum. Ama onun üzerinde çok fırtınalar koparıldığı için söylemeyi uygun buldum. Bu program inşallah önümüzdeki yıl öğrencilerimize uygulanacak. Buna bağlı olarak da yaparak ve yaşayarak öğrenmeyi amaçlıyor bu programın hedefi. Buna bağlı olarak ta kurumlarda yeni bir uygulama STEM diye bir uygulama süreci başladı. Bu STEM işte Fizik, Kimya, Matematik ve Fen Bilgileri içeren onların baş harflerinden oluşturulmuş bir süreç. Bununla ilgili olarak da bu robotik kodlamayı, matematiksel kodlamayı yaparak ve yaşayarak öğrenmeyi geliştiren bir süreç. Önümüzde ki yıl beş tane okulumuzda örnek bir uygulama yapacağız” değerlendirmelerinde bulundu.

Okullara, STEM laboratuvarları kurduklarını kaydeden Akkurt, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yani robotik kodlanmaları öğrenciler birebir yaparak ve yaşayarak öğrenecekler. Salonlar ve alanlar kuruyoruz. Bunda Büyük Şehir Belediyesi bize yardımcı olacak. Bu açacağımız beş laboratuvar işte bir tanesi okul öncesine yönelik, iki tanesi ortaokullara yönelik, iki tanesi liselere yönelik birbirinde farklı alanlar. Çalışmasını bitirdik. Önümüzdeki yıl inşallah bunlar kurulacak. Yeni ders kitaplarımızın baskısı da başka programına göre yapıldı. Dağıtım aşamasına gelindi.”

ANADOLU MEKTEPLERİ 30 OKULA ÇIKIYOR!

Sınav sistemleriyle ilgili olarak klasik sınav sistemine doğru hızlı bir şekilde ilerlendiğinin altını çizen Akkurt, şunları kaydetti: “Türkiye bu anlamda bir sistem değişikliğine alt yapısı ile gitmiş olacak. Bu programın asıl bize getirmek istediği şey yaparak ve yaşayarak öğrenmekle birlikte okuyarak ve kavrayarak yorumlama yeteneklerini geliştirme. Bizde Kahramanmaraş’ta üç yıldır yürüttüğümüz okuma süreci var. Bir tanesi Anadolu Mektebi okumaları! Bu Anadolu Mektebi okumalarını 30 okula çıkartıyoruz. Sanayi Ticaret Odası ile yapmış olduğumuz görüşmelerle kitaplarını da aldık. Bu sene Cengiz Aytmatov kitaplarını ve Tarık Buğra kitaplarını lise öğrencilerimiz okuyacaklar. Bunların kitaplarının tamamını okuyacaklar. Bunda gönüllülük esası var. Herhangi bir zorlama yok bunun sonunda bir sınav da yok ama panel, konuşma ve bildiri var. Hem ulusal hem mahalli olarak sunum var. Bu öğrencilerimiz, okuduğu kitaplarla ilgili örneğin doğa sevgisi ile ilgili olarak Kahramanmaraş’taki öğrencilerin katılımı ile konferans veriyorlar. Aktif olan onlar öbürleri pasif olarak dinliyorlar. Ulusal düzeyde de bundan önce Kastamonu, Konya, Isparta ve Burdur’a giderek öğrenciler sunumlar, tebliğler yaptılar. Ulusal katılımcılar da vardı.”

MARAŞ NECİP FAZIL’A EV SAHİPLİĞİ YAPACAK!

Bu yıl Tarık Buğra ve Cengiz Aytmatov kitaplarının tamamının okunacağını vurgulayan Akkurt, “Bunlar üzerinden öğrencilerimiz sunumlar yapacak. Önümüzdeki yıl Necip Fazıl Kısakürek okumaları yapılacak. Biz burada ciddi anlamda ev sahipliği yapmayı düşünüyoruz. Hem Kahramanmaraş’ın tanıtımına katkı olacak hem öz değerler ortaya çıkacak hem de Necip Fazıl Kısakürek’in Maraş orijinini ortaya çıkarmış olacağız. Üstat doğum olarak İstanbul görünüyor, resmi olarak; ama kök olarak Maraş’ta olmuş olmasından kaynaklı bu süreci de önümüzdeki dönemde inşallah en aktif şekilde uygulayacağız. İkinci okuma faaliyetimiz ise Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor. Bunu üç yıldan beri yapıyoruz. İki yıldan beri Onikişubat Belediyesi sponsorluğunu yapıyordu. İnşallah bu yılda bu okuma süreçlerini devam ettireceğiz. Geçen yıl 360 bin okuma gerçekleşmişti bütün sınıflar düzeyinde ama önümüzdeki yıl 400 bin okuma hedefliyoruz. Biz bu projelerle bakanlıktaki yenilikçilik ödüllerine de müracaat ettik. Bütün bu alanlar içerisinde öğrencilerin bireysel yeteneklerini, gelişim alanlarını ve zihni daracıklarını arttırmak anlamında bir süreç oluşacak. Yine bu STEM le ilgili Bakanlığımızda Eylül ayının sonuna doğru burada bütün öğretmenlerimize bu konuyla ilgili olarak biz bu süreci de bu açacağımız alanları da birebir bütün öğretmenlerimize bu kurs ve seminerleri vermiş olacaklar. Önümüzde ki yıl daha inşallah daha yoğun daha verimli çalışmaya başlayacağız” şeklinde konuştu.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Dondurma Festivali Beklentilerinizi Karşıladı mı?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  banner683
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner685