banner713

banner714

banner757

banner758

banner759

banner701

27 Mayıs 2019 Pazartesi

GÜVENÇ; ‘GÖNÜL KAZANMAY DEVAM EDECEĞİZ’

AHMET SANDAL’DAN SEMİNER

Şair Yazar ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İç Denetim Birimi Başkanı Ahmet SANDAL, uzun yıllardan beri devam ettirdiği eğitim ve seminer, faaliyetlerini Şubat Ayı’nda da gerçekleştirdi. Şair Yazar Sandal, toplum hayatında, kamu yönetiminde ve işyerinde meslek ahlakı ve etik değerler üzerine çalışmaları, kitapları ve eğitim seminerleri ile bilinmektedir.

09 Mart 2019 Cumartesi 16:24
Bu haber 1453 kez okundu
AHMET SANDAL’DAN SEMİNER
 

AHMET SANDAL’DAN SEMİNER

Şair Yazar ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İç Denetim Birimi Başkanı Ahmet SANDAL, uzun yıllardan beri devam ettirdiği eğitim ve seminer, faaliyetlerini Şubat Ayı’nda da gerçekleştirdi. Şair Yazar Sandal, toplum hayatında, kamu yönetiminde ve işyerinde meslek ahlakı ve etik değerler üzerine çalışmaları, kitapları ve eğitim seminerleri ile bilinmektedir.

Ahmet SANDAL, 19 Şubat 2019 tarihinde Afyonkarahisar İli Sandıklı İlçesinde düzenlenen bir seminer çerçevesinde “İç Kontrol Ortamının En Önemli Unsuru: Etik Değerler” başlığı altında sunum gerçekleştirmiş ve sunumda, önce, “ahlak, etik, hukuk, adalet, eşitlik, şeffaflık, hesap verebilirlik,  kamu yararı ve emanet gibi kavramlara dikkat çekildikten sonra,  “kurum, çalışanların uymak zorunda oldukları dürüstlük ve etik kurallarını oluşturmuş mudur ve oluşturulmuşsa çalışanlara bildirilmiş midir? Çalışanlar, ne tür davranış ve eylemlerin kurumun etik değerlerine, çalışma ilkelerine göre kabul edilemez olduğunu; ne tür davranışların da etik değerler kapsamında değerlendirilebileceği ve etik olmayan davranışlar sergilediklerinde karşılaşacakları yaptırımların neler olduğu konusunda yeterli bilgiye sahip midir?Kurum yönetimi, sık sık ve açık olarak dürüstlük ve etik değerlerin kurumları için ne anlam ifade ettiğini ve önemini toplantılarda, çalışanlara aktarıyor mu?Yönetim, bizzat kendi davranışları ve eylemleriyle çalışanlarına etik değerler ve dürüstlük konularında örnek oluyor mu?Dürüstlük ve etik değerler açısından örnek davranışlar sergileyen personel, çeşitli ödüllendirme mekanizmalarıyla teşvik edilerek kurumda etik değerlerin yüceltilmesine çalışılıyor mu? Yönetim, dürüstlük ve etik kurallara aykırı hareket eden çalışanlara gerekli cezai ya da idari yaptırımları uyguluyor mu?” şeklindeki sorular etrafında fikir ve düşünce egzersizi yapılmıştır.

Ahmet SANDAL, Şubat Ayı içerisindeki 2. Seminerini Ankara’da kurulu bulunan Mobbing Eğitim Yardımlaşma ve Araştırma Derneği’nin Genel Merkezinde 23 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirmiştir. Sözkonusu Dernekte düzenlenen seminerin başlığını “Çalışma Hayatında Etik Değerler ve Meslek Ahlakı” şeklinde belirleyen Sandal, seminerde, özellikle son yıllarda büyük sorun haline gelen “iş ahlakının zayıflaması, kişilerin mesleğinin hakkını vermeye özen göstermemesi, iş ciddiyetinin azalması, kazancın helal/haram olup olmadığınadikkat edilmemesi ve benzeri hususlara” dikkat çekmiştir. Toplumdaki bu ciddi sorunlar yanında işyerinde de çalışanlar arasında sorunlar olduğu, huzursuzluklar bulunduğu ve mobbing denilen psikolojik baskı ve yıldırmanın arttığı seminerde dile getirilmiştir. Şair Yazar ve Etik Eğiticisi Ahmet Sandal, “bir işyerinde etik değerler varsa mobbing yoktur, mobbing varsa etik değerler yoktur” şeklinde ifade ettiği formül ile etik değerler ile mobbing’in birbirine taban tabana zıt iki husus olduğunu belirtmiştir. Bu noktaların yanında, Sandal, “huzurlu, verimli, etkili ve ekonomik çalışmanın yolu etik değerlere bağlılıktan ve adaletli bir sistem kurmaktan geçer. İşyerlerini, Birimleri ve Kurumları bir eve benzetecek olursak bu evin temelinde etik değerler ve adalet yer alır. Bu evin duvarlarını yasal (hukuki) kurallar ve çatısını da akıl ve ilim oluşturur” şeklinde tespitlerde bulunmuştur. Ahmet SANDAL tarafından dile getirilen, “işyerinde huzuru olmayanın evde ve toplum içinde de huzuru olmaz” şeklindeki değerlendirmesi seminerde altı çizilmesi gereken en önemli husus olarak zihinlerde yer etmiştir.

Şair Yazar Ahmet SANDAL’ın yayınlanmış 8 adet kitabı mevcut olup seminer sonunda dinleyicilere kitaplarını hediye etmiştir.Sandal’ın, “ahlak, etik değerler ve adalet” kavramlarına dikkat çektiği seminerler ileriki günlerde başka İllerde de devam edecektir.

marasmedyamerkezi.com
kahramanmarasspor.com
maraşhaberler.com
özürdilerim.com
sütçüimam.com
dulkadiroğlu.com
fatiherkoç.com
onikişubat.com
46haber.com

 

Anahtar Kelimeler: AHMET SANDAL’DAN SEMİNER

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Kuzey çevre yolumu güney çevre yolumu gerekliydi ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV