banner709

banner701

10 Aralık 2018 Pazartesi

KAHRAMANMARAŞSPOR YİNE MAĞLUP

KAHRAMANMARAŞ'TA ORGAN BAĞIŞ STANDI AÇILDI

İlimizde organ bağış sayısını arttırmak ve halkımızda organ bağışı hakkında farkındalık oluşturmak amacı ile Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 07-08 Kasım 2017 tarihlerinde Piazza AVM’de 2 gün devam edecek olan “Organ Bağış, Obezite,112 Yaşama Yol Ver, Akılcı İlaç Standları”kurulmuştur.

08 Kasım 2017 Çarşamba 09:59
Bu haber 470 kez okundu
KAHRAMANMARAŞ'TA ORGAN BAĞIŞ STANDI AÇILDI
 İlimizde organ bağış sayısını arttırmak ve halkımızda organ bağışı hakkında farkındalık oluşturmak amacı ile Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 07-08 Kasım 2017 tarihlerinde Piazza AVM’de 2 gün devam edecek olan “Organ Bağış, Obezite,112 Yaşama Yol Ver, Akılcı İlaç Standları”kurulmuştur. 

       Bilindiği üzere organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, son dönemde organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması Sağlık Bakanlığımızın öncelikli hedeflerindendir.

      Ülkemizde her geçen gün organ nakli hizmetlerinde gelişmeler kaydedilmekle birlikte nakil seviyelerinde henüz hedeflenen seviyeye ulaşılamamıştır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi organ ve doku bağışının yetersiz oluşudur 25/10/2017 tarihi itibari ile Ülkemizde 59.558 ilimizde ise  835 Kronik Böbrek Yetmezliği hastası, diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Kalp ve Karaciğer nakli bekleyen hastalar, böbrek hastaları kadar şanslı değillerdir; uygun organ bulunmadığı takdirde kısa bir süre içinde yaşamlarını kaybetmektedirler.

      2238 nolu yasaya göre;18 yaşını dolduran ve akli dengesi yerinde olan kişiler yaşamlarını yitirdikten sonra, kullanılmak üzere organ ve dokularını bağışlamak istediklerinde, bu konu ile yetkilendirilmiş kurumlara başvuruda bulunarak organ bağışında bulunabilirler. Organ bağışına olumlu yaklaşan kişilerin bu durumu önceden aile içinde konuşmaları oldukça faydalıdır. Beyin ölümü gerçekleştikten sonra işlevleri hızla bozulduğu için kadavra donör organlarının en kısa sürede alınarak bekleyen hastalara nakledilmesi gereklidir..   Ülkemizde organlar, Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulmuş olan Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi içerisinde dağıtılmaktadır.(TODOS) Sistemin amacı; ülke genelinde organ ve doku nakli hizmetleri alanında çalışan kurum ve kuruluşlar arasına gerekli koordinasyonu sağlamak, sınırlı sayıda temin edilebilen organ ve dokuları, bilimsel kurallara, tıbbi etik anlayışına uygun olarak adaletli bir biçimde en uygun hastalara, en kısa süre içerisinde naklini sağlamaktır.

      Organ bağışında bulunabilmek için; organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır. Organ bağışında bulunan kişilerin Organ bağış kartını daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır. organ bağışında bulunan kişilere ait bilgiler elektronik ortamda  “Transplantasyon, Diyaliz ve İzleme Sistemine(TDİS) aktarılmaktadır.  Organ bağışından vazgeçen kişinin  bağış işlemlerinin yapıldığı kuruma veya İl Sağlık Müdürlüğüne  başvuruda bulunarak bağış işleminin iptal edilmesini istemesi yeterlidir.

 Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımızın ;

-İl Sağlık Müdürlüklerine

-Devlet Hastanelerine        

-Özel Hastanelere

-Üniversite Hastaneleri

-Toplum Sağlığı Merkezlerine

-Aile Sağlığı Merkezlerine  başvuruda bulunmaları yeterlidir.

 Tüm vatandaşlarımızı organ bağışı yapmaya ve hayatını kaybeden yakınlarının organlarını bağışlamaya davet ediyorum. Bırakacağınız en güzel miras; hayatta iken yapacağınız Organ Bağışıdır.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Kahramanmaraş' ın en sevilmeyen Belediye Başkanı kim?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV