banner983

banner976
04 Ekim 2023 Çarşamba

TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN İŞ TEFTİŞ TOPLANTISI

KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun çalışma hayatının günümüzde devletlerin en hassas politika alanlarından birisi olduğunu söyledi.

10 Mayıs 2017 Çarşamba 09:12
Bu haber 1331 kez okundu
TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN İŞ TEFTİŞ TOPLANTISI
 KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun çalışma hayatının günümüzde devletlerin en hassas politika alanlarından birisi olduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde “İş Teftiş Faaliyetleri ve Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıya, KMTSO Başkanı Serdar Zabun ve İş Teftiş Kurulu Adana Grup Başkanı Veysel Gül ile Kahramanmaraş Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Hüseyin Karagöz, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Yüce ve çok sayıda sanayici ve işadamları katıldı. 

 

Toplantıda konuşan KMTSO Başkanı Serdar Zabun, içinde bulunduğumuz 21. yüzyılda çalışma hayatı ekonominin ve sosyal kalkınmanın en önemli meselelerinden birisi olduğunu ifade etti. Zabun şöyle konuştu: “Robot çağını yaşadığımız, robot hukukunu konuşmaya başladığımız bu dönemde; çalışma hayatı devletlerin en hassas politika alanlarından birisi haline gelmiştir. 17 milyar liralık ekonomisi ve 150 bin kişilik istihdam ordusuyla ülkemizin en önemli üretim merkezlerinden birisi olan Kahramanmaraş’ta da bu konu 150 bin kişi ve onların ailelerini birebir ilgilendirmektedir.”

ÇALIŞANLARIMIZIN HAKLARI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Çalışanlarımızın hakları, onların ve ailelerinin geleceğinin teminat altına alınması bizim için çok önemli.Kahramanmaraş’ın bu konuda iyi bir karneye sahip olduğuna inanıyorum. Son 10 yılda istihdam düzeyini 3 kat artıran ve her bir istihdam için 700 bin liralık yatırım yapan başarılı bir kent konumundayız.

3 AŞAMALI SANAYİLEŞME

80’lerde 24 ocak kararları, 90’larda gümrük birliği ve 2000’li yıllarda 5084 sayılı teşvik yasası ile 3 aşamalı bir sanayileşme atağı gerçekleştiren Kahramanmaraş bugün, kurumsal ve büyük şirket sayısı artırıyor. Bu anlamda,Türkiye’nin en başarılı 11. şehridir. Bu da hem çalışma hukuku hem de sosyal sorumluluk bakımından Kahramanmaraş’ı daha güçlü kılmaktadır.

HÜKÜMETİMİZİN İSTİHDAM KONUSUNDA PROAKTİF POLİTİKA İZLENMESİ SEVİNDİRİCİ

Hükümetimizin son dönemde, istihdamı artırıcı politika ve teşvikleri bizleri bu anlamda ciddi ölçüde motive etmektedir. İstihdam konusunda proaktif bir politika izlenmesi reel sektörümüzü oldukça sevindirmektedir. Bugün de, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı, iş teftiş kurulu başkanlığı yetkilileri, iş hukukundan iş güvenliğine çalışma hayatı ile ilgili birçok konuda bizleri aydınlatacaklar. Ben şimdiden verecekleri bilgiler dolayısıyla konuşmacılarımıza çok teşekkür ediyorum.”

 

DÜNYA GENELİNDE DENETLEME ORANI İŞYERLERİNİN %2-4’Ü”

İş Teftiş Kurulu Adana Grup Başkanı Veysel Gül, istihdam seferberliğinin devam ettiğini ve Kahramanmaraş’ın bu süreçte 7 bin kişilik ilave istihdam oluşturduğunu söyledi. Gül şöyle konuştu: “Toplumlar kanunlarla yönetilir. Kanunlara uyulup uyulmadığını da müfettişler kontrol eder. İşyerlerinde mevzuata uyulup uyulmadığını ise iş teftiş kurulu denetler. Dünya genelinde denetleme oranı işyerlerinin %2-4’ü arasında değişir. Türkiye’de de bu şekildedir. Dolayısıyla, iş kazalarının önlenmesi, işçi haklarının korunması sadece iş teftişi olacak bir iş değil. Bu, sizlerin ve bizim işbirliğimizle olacaktır. Buna hepimiz katkı sağlamadıkça, kadercilik anlayışıyla, ‘bu tedbirlere gerek yok’ bakış açısıyla bu işi yoluna koyamayız. Bu işi kültür haline getirirsek ileriye gidebiliriz. ”   

 

“7 BİN İSİTHDAM SÖZÜNÜ BU AY İTİBARİ İLE GEÇTİK”

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hüseyin Karagöz de bir konuşma yaparak şunları kaydetti: “SGK İl Müdürlüğü olarak bizim tamamen buradaki toplanmamızın amacı sonuçta insan. İnsanlarımızın her türlü iş kazası, emekliliği, gençken çalışma ortamındaki yaşantıları, orada karşılaşabilecekleri riskler nelerdir, tamamını bunları bertaraf etmek, insanlarımızın yaşanabilir bir hayatta, çalışma ortamlarını daha güzel sağlıklı iyi bir ortamda çalışmaları için güzel bir ortam oluşturmak. Onların bu hayatlarını sürdürebilir bir şekilde devam etmesi için neler gerektiği konusunda çalışmalardır bütün bu çalışmalar. Bizde sosyal güvenlik kurumu olarak bunların diğer kısmıyla çalışan insanlarımızın bu çalışma hayatından sonra çalışırken gücü yeterken yapmış oldukları bu işlerden daha sonra yaşlandığı, çalışamayacak vaziyete geldiği zaman dönemlerde bu insanlarımızı rahat ettirebilecek şekilde neler yapabiliriz bunların ayağındayız.  Bununla ilgili il müdürlüğümüz, ilimizle ilgili küçük çok fazla sözü uzatmadan bilgi vermek istiyorum. Şuanda ilimizde milli seferberlik kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımıza vermiş olduğumuz 7000 sözünü bu ay itibari ile 7 Mayıs itibari ile geçtik. Bu yüzden tüm işverenlerimize teşekkür ediyoruz. İlimizde şuanda aktif olarak 155 bin üzerinde aktif sigortalı çalışanımız var. 95 bin üzerinde de emeklimiz var. İnsanlarımıza kayıtdışı çalışmaması, kayıt altına alınması bütün bu yapmış olduğumuz programların amacına yönelik bir hedeftir. Bu hedefte inşallah başkanımda daha detaylı, kapsamlı bir açıklama yapacaktır kendi görev alanlarında olduğu için bizlerde bu konularda kendilerine başta bahsettiğimi konular ve bundan sonraki yapacağımız çalışmalarda ortak bir şekilde hem işverenlerimiz hem sizler hep beraber çalışarak inşallah iyi bir sonuca ulaşırız diyorum.”

 

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Yüce ise şöyle konuştu: “Bugün burada çalışma hayatına ilişkin karşılaştığımız güçlükler özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın İş Teftiş Kurulu’nun uygulamalarına ilişkin sahadaki uygulamaları, karşılaşılan sorunlar, teftişin yöntemi, usulü, denetleme usulleri özellikle son zamanlarda 6331 sayılı kanunla müstakil bir kanunla müfredatımızda yer alan iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapılması gerekenler, alınacak önlemlere ilişkin çok kıymetli teftiş grup başkanım, yardımcıları ve uzman arkadaşlar bizleri bilgilendirecekler.”

 

Toplantıda katılımcılara iş teftişi tanımı, politikası, sahadaki teftiş uygulamaları, iş sağlığı ve güvenliği ile işin yürütümü konularında sunumlar gerçekleştirildi.

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Kuzey çevre yolumu güney çevre yolumu gerekliydi ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner693