banner983

banner976
06 Aralık 2023 Çarşamba

AHMET SANDAL’DAN STK’LILARA SUNUM

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İç Denetim Başkanı ve Şair Yazar Ahmet SANDAL, halkımızı aydınlatmak ve Devlet Dairelerindeki işlerini hızlı ve daha etkili takip etmelerini sağlamak ve ahlaki ve vicdani değerlerin kamu yönetiminde ağırlıklı olarak yer bulmasını temin etmek için Sivil Toplum Kuruluşlarında seminerler sunuyor.

27 Ocak 2020 Pazartesi 17:46
Bu haber 2153 kez okundu
AHMET SANDAL’DAN STK’LILARA SUNUM
 

AHMET SANDAL’DAN STK’LILARA SUNUM

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İç Denetim Başkanı ve Şair Yazar Ahmet SANDAL, halkımızı aydınlatmak ve Devlet Dairelerindeki işlerini hızlı ve daha etkili takip etmelerini sağlamak ve ahlaki ve vicdani değerlerin kamu yönetiminde ağırlıklı olarak yer bulmasını temin etmek için Sivil Toplum Kuruluşlarında seminerler sunuyor.

Ahmet SANDAL’ın seminer başlığı “Vatandaş Odaklı Yönetim ve Etik Değerler” olarak belirlenmiştir.

Bu başlık altında 2 Kasım 2019 tarihinde Adanalılar Derneğinde seminer sunan Şair Yazar Ahmet SANDAL, geçtiğimiz günler içerisinde de Elazığ Harput Kültür Derneğinde aynı başlık altında seminer sunmuştur.

23 Ocak 2020 günü akşamında Elazığ Harput Kültür Derneği’ndeki sunumda şu hususlara dikkat çekilmiştir.

—  Kamu kurum ve kuruluşlarında yaşanan bürokratik formalitelerden hemen hemen herkes şikayetçidir.

—  İşlerin aksaması ve gecikmesinin en büyük nedeni bürokrasidir.

—  Kamu bürokrasisinde yetkilerin üstte toplanması, hiyerarşinin dikey ve katı olması, gereksiz gizlilik, siyasi ve idari (teknik) mekanizmalar arasında çatışma, kuralların fazlalığı, takdir yetkisinin  çokluğu, rekabetin yokluğu, etik değerlerin göz ardı edilmesi ve neticede etkinsizlik.

—  İnisiyatif kullanmaktan kaçınmak!

—  Vatandaşın Devlet Dairelerindeki iş ve işlemleri en kısa sürede yerine getirilmelidir. İş ve işlemler mümkünse bilgisayar üzerinden sağlanmalı ve vatandaştan kağıt ortamında hiçbir bilgi ve belge istenmemelidir. Bunun için de Devlet Dairleri ve tüm kamu kurum ve kuruluşları belgeleri ya tarayıcıda tarayıp da teslim almalı ya da mümkünse (buna bile gerek olmamalı ve belgeler vatandaştan istenmemeli) ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yazılım sistemlerinden bilgi ve belgeler, başvuru yapılan kurumun görevlileri tarafından çekilmelidir. 

—  Vatandaş, kamu görevlisi ile ne kadar az muhatap olursa ve ne kadar az yüzyüze gelirse etik değerler açısından o kadar iyidir. Çünkü kamu görevlisiyle fazla yüzgöz olmak, beraberinde etik dışı sorunları getiriyor. Bu sorunların bir kısmı vatandaştan da kaynaklanabilir. Ancak büyük kısmı etik değerlere karşı duyarsız kamu görevlisinden kaynaklanmaktadır.

—  «Vatandaşa güvensizlik göstergesi olan tüm belgeler ve tüm evraklar çöpe atılmalı.

—  “Vatandaşın beyanı esastır” kuralı doğrultusunda, vatandaştan ıvır-zıvır belge ve bilgi istenmemelidir.

—  Vatandaş bir yerde yatırım mı yapacak, şu üç nokta dışında hiçbir bilgi ve belge dikkate alınmayacaktır.  1-Yatırım yapılacak yerin imar ve çevresel açıdan uygun olup olmadığı. 2-Yatırımcının ekonomik ve mali gücünün uygun olup olmadığı. 3-İşin hak, adalet ve ahlaki bakımdan uygun olup olmadığı.

—  «Adalet, emanet bilinci, kamu yararı, şeffaflık, hesap verebilirlik ve benzeri etik değerleri her kamu görevlisinin ruhuna aşılamak» gerekmektedir.

—  Kamu görevlileri ve tüm yetkililer vatandaş odaklı düşünmek zorundadır. Vatandaş odaklı düşünmek derken de şunu kastediyorum: Kimse “amirim ne der” diye bir kaygı içerisinde olmayacak. Herkes, “vatandaşımız ne der” kaygısı taşıyacaktır.

—  Eskiden (çok eski dönemlerde) geçerli olan «bugün git, yarın gel» bakış açısından, hiç gelmeden işini bilgisayar üzerinden ikmal et, anlayışına ulaşmak şarttır.

—  Şu iki Devlet nizamından, (Gardiyan Devlet, emredici gözetleyici
ya da Garson Devlet, yardım edici, serbestliğe önem veren) Garson devlet anlayışı şarttır.

—  Kamu Yönetiminde "Hizmetlerin İyileştirilmesi ve Süreçlerin Sadeleştirilmesi" büyük önem taşımaktadır. Hizmetlerin iyileştirilmesi ve süreçlerin sadeleştirilmesi derken kasdımız vatandaştan istenilen bilgi ve belgelerin en aza indirilmesi ve kamu görevlileri tarafından güleryüzlü bir bakış ile işlerin kolaylaştırılmasına odaklanılmasıdır. "Şu belgen eksik, şu bilgi noksan" diyerek mazeretçi bir bakış açısından kamu görevlileri uzaklaşmalı ve işlerin çabucak ve bahanesiz yerine getirilmesine odaklanılmalıdır.

Yukarıdaki hususlar sağlandığında etik değerlere dayanan bir Kamu Yönetimi tesis edilmiş olur.

Şair Yazar ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İç Denetim Birimi Başkanı Ahmet SANDAL’ın bu hususlara yönelik seminer sunumları ileriki günlerde başka Sivil Toplum Kuruluşlarında da devam edecektir.

marasmedyamerkezi.com  
kahramanmarasspor.com
maraşhaberler
.com
özürdilerim
.com
sütçüimam.com
dulkadiroğlu.com
fatiherkoç.com
onikişubat.com
46haber.com

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Kuzey çevre yolumu güney çevre yolumu gerekliydi ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner693