banner922

01 Aralık 2021 Çarşamba

KAHRAMANMARAŞ’A YILIN İLK KARI YAĞDI

İPEKYOLU MADO’LARLA DONATILIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Dünyanın gündeminde yeni ipek yolu projesi var. Güzergahta Kahramanmaraş var, MADO fırsatları kaçırma dedi”

02 Mart 2018 Cuma 10:50
Bu haber 22832 kez okundu
İPEKYOLU MADO’LARLA DONATILIYOR
  24 Şubat 2018 tarihinde Ak parti İl kongresi için geldiği Kahramanmaraş’ta konuşma yapan  ve havaalanı inişinde kendisine MADO’DA çalışan tüm işçilerin sevgi gösterisinde coşkuyla karşılanması karşısında duygusallaşarak MADO yönetim kurulu başkanı Mehmet KANBUR’A teşekkür eden Cumhurbaşkanı ve Ak parti genel başkanı    Recep Tayyip ERDOĞAN  kongrede yaptığı konuşmada da “Dünyanın gündeminde yeni ipek yolu projesi var. Dünya ticaretinde yepyeni bir dönemin habercisi olan bu projenin güzergahı üzerinde Kahramanmaraş var. Fırsatları, şehirlerin ve insanların önüne bu tür projeler çıkarır MADO fırsatları kaçırma elini çabuk tut” demişti.
 
Ayrıca havaalanı çıkışında MADO’NUN yüzlerce çalışanı Cumhurbaşkanımıza coşkulu karşılama yapınca Osmaniye dönüşü tekrar Kahramanmaraş havaalanına geldiğinde Mehmet KANBUR’A  yaklaşan ERDOĞAN teşekkür ederken, KANBUR’DA Cumhurbaşkanımızı yolcu ederken “Çin için aylar önceki önerinizi emir sayarak yerine getirdim. 1 yıldan beri 1000 adet MADO şubelerini faaliyete geçiriyorum operasyon ekibimizde aylardır ipek yolunda çalışmalar yaptığını” söyledi

I.YENİ İPEK YOLU PROJESİ NEDİR?
 • 2013 yılında ‘Bir Kuşak, Bir Yol’ adıyla Çin lideri ŞiJinping tarafından sunulan Yeni İpek Yolu projesi, Çin’in kara ve denizden Batı’ya ekonomik atılım hamlesi olarak şekillendi. Yeni bir konsept olmayan Yeni İpek Yolu projesine, geçmişte ticaretin kalbi olan Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan bütün ülkeler Çin tarafından davet edilmiştir.
 • Yeni İpek Yolu Projesinin 3 rotası bulunmaktadır:
            -Tren Yolu       -Deniz Yolu     -Hava Yolu
 • Tren yolu, deniz yoluna göre daha hızlı ve havayoluna göre daha ucuzdur.


II.ÇİN HALK CUMHURİYETİ AÇISINDAN ÖNEMİ
 Çin’in amacı, ucuza hızlı tren üretme hususunda kapasitesini kullanarak yapılmak istenen Yeni İpek Yolu Projesi ile diplomatik açıdan yeni dostlar edinmek ve 65’den fazla ülkede açık pazara girebilmektir. Projenin doğal bir sonucu olarak, başarılı olması halinde içerisindeki her ülke aynı hedefe otomatik olarak ulaşacaktır. Türkiye’de bu ülkelerden biridir. Kahramanmaraş’ta Yeni İpek Yolu Projesi güzergahında bulunmaktadır.


III.TÜRKİYE AÇISINDAN ÖNEMİ

 • Türkiye, jeo-politik açıdan Asya ve Avrupa kıtaları açısından kilit ülke konumunda bulunmaktadır. Fakat kilit ülke olmamızın avantajını demiryolu ağları açısından faydalandığımızı söyleyemeyiz.
 • Bu kapsamda, Asya ve Avrupa arası köprü olacak Yeni İpek Yolu Projesi, ülkemize yeni fırsatlar sunacaktır.
 • Türkiye’nin tarihi açıdan da bakıldığında bu projeye doğal partner olması ve Asya ile sıkı bağları olması Yeni İpek Yolu Projesinin amacına ulaşmasına da kolaylık sağlayacaktır. Türkiye projenin doğal köprüsü olacaktır.
 • Yeni İpek Yolu projesini Dünya ticaretinde yepyeni bir dönemin habercisi olarak gören Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve yüzyılın projesi olarak gören Çin Devlet Başkanı XiJinping projenin önemini belirtmişlerdir.
 • Yeni İpek Yolu Projesi Çin’in batının ekonomik ve teknolojik hegemonyasını yıkma isteği ve Türkiye’nin Orta Doğu ve Balkanlarda daha güçlü olabilmesi adına önem teşkil eden bir projedir.
 • Yeni İpek Yolu projesi ile Doğu-Batı arasında etkileşim artacak, ulaşım maliyetleri düşecek ve böylelikle Türkiye’nin Güney Asya pazarına girişi kolaylaşacaktır.
 • Yeni İpek Yolu projesi ile Kahramanmaraş’tan Çin’e hâlihazırda “Denizyolu” ile gönderilen ürünlerin “Demiryolu” ile 30 günden 10 güne düşmesi ve ayrıca maliyetlerin yarı yarıya düşüş göstermesi öngörülen hususlardandır.
 
IV. KAHRAMANMARAŞ AÇISINDAN ÖNEMİ

 • Hazar Denizi geçişi için kilit limanlar olan Azerbaycan Bakü Limanı ile Türkmenistan Aktau Liman bağlantısının iyileştirilmesi ve 2017 yılında faaliyete geçen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunun aktif hale geçmesi Şanghay - Pekin – Semerkant – Tahran – Maraş – Ankara –İstanbul – Londra koridorunu daha cazip hale getirmesi, ülkemizin stratejik önemini de arttıracaktır. Bütün yollar Roma’ya çıkar klişesinin yerini, bütün yollar Pekin’den çıkar, Maraş’tan geçer, Londra’ya çıkar alacaktır.
 
V. MADO AÇISINDAN ÖNEMİ
 • MADO’nun İpek Yolu Güzergâhındaki Faaliyetleri:
 • Guangzhou şehrinde 1 MADO bayisi bulunmaktadır.
 • Yeni İpek Yolu Projesinin Anadolu hattı üzerinde 200’ü aşkın MADO bayisi bulunmaktadır.
 
1.İpek Yolu GüzergâhındakiMevcut ve Açılacak MADO Kafeleri
           1.a Tren Yolu Güzergâhı
           Önümüzdeki 5 yıllık süreçte Yeni İpek Yolu Projesinin tren yolu güzergâhında44 MADO Bayisi, 46 Kiosk ve 69Stand açılması hedeflenmektedir.

LANZHOU 7 MADO BAYİSİ
URUMÇİ POLİTİK/SİYASİ NEDENLERDEN DOLAYI AÇAMIYORUZ
ALMATY 4 MADO BAYİSİ, 6 KIOSK, 12 STAND
BİSHKEK 2 MADO BAYİSİ, 1 KIOSK, 1 STAND
SEMERKANT 2 MADO BAYİSİ, 3 KIOSK, 3 STAND
TAHRAN 10 MADO BAYİSİ, 12 KIOSK, 12 STAND
MOSKOVA 13 MADO BAYİSİ, 14 KIOSK, 31 STAND
DUISBURG 3 MADO BAYİSİ, 5 KIOSK, 5 STAND
ROTTERDAM 3 MADO BAYİSİ, 5 KIOSK, 5 STAND
           
 
 
 
 
 
 
 
                          1.b Deniz Yolu Güzergâhı
              Önümüzdeki 5 yıllık süreçte Yeni İpek Yolu Projesinin deniz yolu güzergâhındaGuangzhou da mevcut 1 MADO Bayisi ve 42 MADO Bayisi, 86 Kiosk ve 57Stand açılması hedeflenmektedir.

FUZHOU 7 MADO BAYİ, 25 KIOSK
GUANGZHOU 4 MADO BAYİSi
ZHANJIANG 5 MADO BAYİSİ, 10 KIOSK
KUALA LUMPUR 9 MADO BAYİSİ, 15 KIOSK, 22 STAND
JAKARTA 13 MADO BAYİSİ, 21 KIOSK, 35 STAND
NAIROBI 2 MADO BAYİSİ, 10 KIOSK
ATINA 2 MADO BAYİSİ, 5 KIOSK

Not: Haberler ile ilgili geniş açıklama  Mado yönetim kurulu başkanı Mehmet Kanbur tarafında ulusal basın mensuplarının da katılımı ile  İstanbul'da yapılacaktır.  Maraşmedyamerkezi.com
Kahramanmaraşspor.com
MaraşHaberler.com 
ÖzürDilerim.com
Sütçüimam.com
Dulkadiroğlu.com
FatihErkoç.com
Onikişubat.com
46Haber.com

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Kuzey çevre yolumu güney çevre yolumu gerekliydi ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner693