banner850

banner835

banner770

13 Temmuz 2020 Pazartesi

BAŞKAN BOZDOĞAN; 86 YILLIK ZULÜM BİTTİ

‘KAHRAMANMARAŞLI FİRİK YEMEKTEN SIKILMAZ’

Şitar Tarhana yöneticisi Osman Şirin, Kahramanmaraş’ın farklı bir kültür ögesi olarak şehir hayatında önemli bir yer tutan tarhana ve firiği gazetemize anlattı. Şirin, “Tarhana firiği Kahramanmaraş yöresine ait, anlık olarak tüketilen bir yiyeceğimizdir. Kahramanmaraş’ta insanlar firiği günlük yer, yedikçe de yiyesi gelir. Bazı ürünler vardır yemekten insan sıkılır ama firikte öyle bir şey var ki, bugün yiyen yarın yine yer” dedi.

11 Haziran 2019 Salı 12:04
Bu haber 1324 kez okundu
‘KAHRAMANMARAŞLI FİRİK YEMEKTEN SIKILMAZ’
 

‘KAHRAMANMARAŞLI FİRİK YEMEKTEN SIKILMAZ’

Şitar Tarhana yöneticisi Osman Şirin, Kahramanmaraş’ın farklı bir kültür ögesi olarak şehir hayatında önemli bir yer tutan tarhana ve firiği gazetemize anlattı. Şirin, “Tarhana firiği Kahramanmaraş yöresine ait, anlık olarak tüketilen bir yiyeceğimizdir. Kahramanmaraş’ta insanlar firiği günlük yer, yedikçe de yiyesi gelir. Bazı ürünler vardır yemekten insan sıkılır ama firikte öyle bir şey var ki, bugün yiyen yarın yine yer” dedi.

Kahramanmaraş’ın yöresel ürünleri arasında bulunan ve yaz aylarında satışı yapılan tarhana ve firiği, Ramazan ayının da sona ermesiyle şu günlerde kentin en çok tüketilen, vazgeçilmez gıdası oluyor. Yazın gelmesiyle birlikte, Kahramanmaraşlıların milli çerezi ve alışkanlığı haline gelen firik, bu yıl da rağbet görmeye devam ediyor. Şehirde adeta bir sektör haline gelen tarhana ve firiğin satışı kentin birçok semtinde yapılıyor. Tamamen Kahramanmaraş’a özgü, farklı bir yöntemle hazırlanan Maraş tarhanası ve firiği, Türkiye’nin her bölge ve yöresinde bilinen tarhanalardan farklı, gerek lezzeti, gerek yapımı, gerekse de toplanması ile Türkiye’de marka olarak dikkat çekiyor. Kahramanmaraş tarhanasının diğer bölgelerdeki tarhanalardan tat ve kalite olarak ayrılmasının en belirgin özelliği olarak ise Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yapımına başlanması gösterilir. Bu noktada da hava şartlarının güzel ve rüzgarlı olması, tarhana ve firiğin tadını daha da mükemmel hale getirir. Bu aylarda ise Kahramanmaraş’tan başka Türkiye’nin hiçbir yöresinde bulunmayan ve tarhananın tam kurumadan önceki hali olarak bilinen firik, en çok tüketilen ürün oluyor. Firik, özellikle badem ve ceviz ile tüketildiğinde ise mükemmel bir tat veriyor. Firiğin bütün detayları Kahramanmaraş’ın en çok tercih edilen markalarından biri olan Şitar Tarhana’nın yöneticisi Osman Şirin’den dinledik.

 “EMİN ADIMLARLA YOLUMUZU DEVAM EDİYORUZ”

 İlk olarak Şitar Tarhana hakkında bilgiler veren Osman Şirin, sektörde emin adımlarla yola devam ettiklerini belirterek, “Şitar Tarhana isimli iş yerimizi yaklaşık 24 yıl önce kurduk. O zaman çok küçük çapta yapıyorduk ve kendi işimiz vardı. Tarhanacılık bir nevi bizim ek işimizdi, 2006 yılından sonra da bütün işlerimizi bırakarak tamamen tarhanacılığa yöneldik. 2006 yılından bu yana da sektörümüzde Şitar Tarhana olarak emin adımlarla ilerleyerek, büyüyoruz. Çok şükür Allah nasip etti bugünlere geldik, çizgimizi her zaman yukarılara çıkarttık. 2006 yılından sonra gerçek anlamda tek işimiz bu oldu bizim, diğer bütün işlerimizi bıraktık. Kahramanmaraş’ta da sağ olsun halkımızın bize karşı büyük bir teveccühü var, satışlarımız şuan için çok iyi. Halkımız kaliteyi biliyor ve ona göre alışverişini yapıyor” ifadelerini kullandı. 

 “KAHRAMANMARAŞ’IN EN ÇOK TÜKETİLEN ÜRÜNÜ”

Tarhana firiğinin Kahramanmaraş yöresine ait en çok tüketilen ürünlerden biri olduğunu dile getiren Şirin, “Tarhana firiği, Kahramanmaraş yöresine ait, anlık olarak tüketilen bir yiyeceğimiz. Kahramanmaraşlılar çok iyi bilir. Baharın ilk aylarıyla başlıyor ve sonbaharın ilk aylarına kadar devam ediyor. İlk zamanlar daha yoğun olur firik dönemi, sonlara doğru ise satışları yavaş yavaş düşer. Kahramanmaraş’ta insanlar günlük yer tarhana firiğini, yedikçe de yiyesi gelir. Bazı ürünler vardır yemekten insan sıkılır ama firikte öyle bir şey var ki, bugün yiyen yarın yine yer. Her gün belki yarım kilo firik yiyorumdur. Vatandaşlarımızda böyle, evlerimizde bu bir gelenek gibi bir şey. Firiği anlatmam gerekirse, aslında tarhana ile firik aynı şey. Sadece firik tam kurumadan, açık havadan alınır ve firik olarak satılır. O bir gün daha kaldığında güneşte tarhana olur. İçerisinde yoğurt ve yaş madde kalmaz, tamamen kurur” dedi.

 “SATIŞLARIMIZ ÇOK İYİ, FİRİK OLMAZSA OLMAZIMIZ”

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte firik satışlarının arttığını belirten Şirin, sözlerine şu şekilde devam etti, “Satışlarımız çok iyi elhamdülillah, satışlardan dolayı bir sıkıntımız yok. Devamlı, her geçen gün satışlarımız artıyor. Bu yıl da çok şükür hem tarhanaya hem de firiği yoğun bir ilgi var. Firik noktasında Kahramanmaraş’ta en çok bilinen firmalardan birisiyiz, halkımızın da bize karşı güzel bir ilgisi var. Bizi bilmeyen birisi firik almaya geldiğinde bazen fiyatı pahalı bulabiliyor, dışarıda daha ucuza satılıyor şeklinde söylemlerde bulunuyorlar. Ama bizden firiği alıyorlar, ertesi gün ise tadını beğeniyorlar, bir kez daha almaya geliyorlar. Sonra da söylüyorlar, sizin firiğiniz gerçekten çok güzelmiş diye. Özellikle esnaflar, iş yerlerinde ki vatandaşlarımız iş arasında firik için zaman ayırır bizim Kahramanmaraş’ta. Firik halkımızın olmazsa olmazı gibi bir yiyecektir.”

 “FİRİĞİN FİYATI YÜZDE 20 ARTTI”

 Şitar Tarhana’da sattıkları firiğin müşteriler tarafından pahalı bulunsa da tadını beğendikleri için sürekli alındığını dile getiren Şirin, “Geçen yıla göre firikte fiyatlar aşağı yukarı yüzde 20 yükseldi. Geçen yıl 25 TL olan firiğin fiyatı şuan 30 TL. Tarhananın kilogramı 33 TL’ydi bu yıl 38 TL oldu. İnsanlar pahalı bulabiliyor ama bizim ürünümüz bu fiyatı gerektiriyor. Bizim yaptığımız bu ürünü, gerçekten bu fiyata satmamız gerekiyor. İşte vatandaşlar firik almaya geliyorlar, dışarıda 15 lira diyorlar, bu konuda pek yorum yapmak bana düşmez, sonuçta diğerleri de arkadaşımız, bu işten ekmek yiyorlar. Bu konuda değerlendirme yapamam ama bunu tüketiciler değerlendirecek, onlar tadacak, onlar yiyecek ve kararı verecek. Başka bir firmanın fiyatlarını değerlendirmem pek uygun düşmez, belki halkımızın onların firiğini beğeniyordur” şeklinde konuştu.

 “ÇİZGİMİZİ BOZMADIK, EN İYİSİNİ YAPIYORUZ”

Şitar Tarhana’daki firiklerin diğer firiklerden farkını anlatan Şirin, “Kullandığımız malzemeler aynı aslında ama biz canımızla, her şeyimizle yaptığımızın en iyisini nasıl yapabiliriz, yaptığımız ürünü beğenmeyip daha da iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sonuçta da Allah nasip ediyor her şeyi, biz ne yapsak da elimizde olan bir durum değil. Bu şeklimizi, bu çizgimizi, bu lezzetimizi bozmamaya emek harcıyoruz, Rabbim de nasip ediyor bizlere” açıklamalarında bulundu.

 “BİZ AÇIKTA SATMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ”

Muhabirimizin kentin çeşitli bölgelerinde satılan firiklerin açıkta olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz sorusunu yanıtlayan Şirin, sözlerini şu şekilde tamamladı, “Bizim iş yerimize baktığınız da firiğimiz kapalı alanda, açıkta satmıyoruz, çiğlerimizi, firiklerimizi pek açıkta bırakmayız. Tabi şöyle de bir durum var, açıkta kaldığında firiğin tadı daha güzel olur derlerdi büyüklerimiz. Ama dışarıda satarken özellikle toza karşı önlem almamız çok da mümkün değil, biri tükürse, başka bir şey olsa, bir yerden su gelse, toz gibi veyahut ta egzoz gazı gibi nedenlerden dolayı biz dışarıda hiçbir zaman firik bırakmadık. Bırakmayı da düşünmüyoruz. İçeride yerimiz var, vantilatörlü kurutma sistemimiz var, en temiz ve en sağlıklı şekilde vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Bu vantilatörler güneş ve rüzgarın görevini yapmış oluyor, dışarıya bırakmamıza gerek kalmıyor. Dışarıya bırakan arkadaşlarımız hakkında da yorum yapamam, o da onların tercihi. Standart belirlense güzel olur ama herkes kendine göre bir kalite ortaya çıkartmaya çalışacak. Bunu müşteriye sunacak, müşteri kabul ederse eder, etmezse etmez. Biz Şitar Tarhana olarak en iyisini yapmaya gayret ediyoruz, müşteri insanları yönlendiriyor zaten. Bizim görevimiz esnaf olarak, öğretmende, gazeteci de diğer memurlar da yaptığı işin en iyisini yapmak durumundadır. Müslümanlığın da gereği budur, ne iş yapıyorsak en güzelini yapmalıyız” ifadelerini kullandı. (Haber: Ahmet Güneçıkan)

Kahramanmaraş Manşet Gazetesi

marasmedyamerkezi.com  
kahramanmarasspor.com
maraşhaberler.com
özürdilerim.com
sütçüimam.com
dulkadiroğlu.com
fatiherkoç.com
onikişubat.com
46haber.com
 

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Kuzey çevre yolumu güney çevre yolumu gerekliydi ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner693