banner907

banner911

banner908

banner906

banner910

banner914

banner909

banner913

banner905

18 Mayıs 2021 Salı

ŞEHİT KIZI KÜBRA, “KEŞKE BABAM YANIMDA OLSAYDI”

KOSGEB, 300 MİLYON TL DESTEK VERİLDİ

KOSGEB Kahramanmaraş Müdürlüğü ve Dulkadiroğlu Belediyesi işbirliğinde düzenlen ‘KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ kursunu tamamlayan kursiyerlere törenle sertifikaları verildi.

26 Temmuz 2015 Pazar 09:54
Bu haber 1034 kez okundu
KOSGEB, 300 MİLYON TL DESTEK VERİLDİ

KOSGEB Kahramanmaraş Müdürlüğü ve Dulkadiroğlu Belediyesi işbirliğinde sürdürülen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini başarıyla tamamlayan girişimci adaylar için sertifika töreni düzenlendi.

Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleşen törende konuşan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, “Ülkemizin 2023 hedefleri girişimciliğin geliştirilmesini bir seçenekten ziyade zorunluluk haline getirirken, küresel eğilimler de girişimciliğin ülkemiz açısından önemini bir kat daha arttırmaktadır” dedi.

Kahramanmaraş’ın girişimciliği çok önemseyen bir il olduğuna dikkat çeken Biçer, “Ankara, İstanbul ve İzmir’den sonra dördüncü sırada girişimcilikte Kahramanmaraş. Bu girişimciliği çok önemseyen bir il olduğunu gösteriyor. Bu girişimcilerinde yarısı kadın girişimciler. İnşallah ileride istihdama, sosyal hayata, barışa katkıda bulunacak yeni girişimcilerimiz artarak devam edecek” şeklinde konuştu.

Bir aylık girişimcilik eğitimini alarak sertifika almaya hak kazanan ise, “KOSGEB Kahramanmaraş Müdürlüğü ve Dulkadiroğlu Belediyesinin aracılığıyla bir aylık eğitimimi tamamladım. Bugün karşınıza kendi şirketini kurmuş, kendi başına bir kardeşiniz olarak katılıyorum. Bu şansı bize veren Dulkadiroğlu Belediyesine ve KOSGEB’e teşekkür ediyorum. Üniversiteden bir yıl önce mezun oldum. Makine mühendisiyim. Bir yıl kadar sektörde gözlem yaparak, deneyim kazandıktan sonra kendi işimi kurmaya karar verdim. Bu kolay bir şey değil. Bir iş kurmak cesaret gerektiriyor, bilgi ve maddi destek gerektiriyor. Fakat KOSGEB’in yeni arkadaşlara verdiği desteği duyduktan sonra insanın umutları biraz daha artıyor. Kendisine ailesinin dışında devlet tarafından bir destek görmek umutlarını ve cesaretlerini artırıyor. Kursta bir şeyler öğrendiğimi düşünüyorum. Ayrıca belki yaş olarak girişimcilik ülkemizde daha büyük yaşlara endekslenmiş olabilir. Ancak her genç bireyin korkmadan kendi işini kurmalarını, taşın altına elini atmalarını, sistemi eleştirmek yada beklemekten vazgeçip bu sisteme bir şeyler katmaya çalışmalarını sağlamayı tavsiye ediyorum. Bu ülkenin geleceği bizleriz, eğer biz beklersek bu iş olmaz. 2023 ve 2053 gibi hedefler bize umut veriyor. Demek ki ülkemizde ilerlemeler var ve bizde bu ilerlemeye katkıda bulunmak zorundayız” diye konuştu.

DÖRT YILLIK MEZUN OLMAK YETMİYOR!

Girişimciliği KOSGEB olarak önemsediklerini belirten KOSGEB Başkanı Recep Biçer, KOSGEB Kobilerin ve girişimcilerin hamisidir dedi.

Biçer, Türkiye’nin son 10-12 yılda çok büyük ilerlemeler kaydettiğini ifade ederek, şu şekilde konuştu “Dünya ekonomisi çalkantılarla boğuşurken, Türkiye ekonomisi hamdolsun belli bir noktaya geldi. Burada bizim KOSGEB olarak küçük bir katkımız olduysa seviniyoruz. Girişimcilik bu milletin ruhunda, geninde olan bir şey ama belki son 50-60 yılda bizim Türkiye’de toplum olarak yaptığımız en büyük hata çocuklarımızı gençlerimizi istihdam anlamında devlete yönlendirmek, kamuya yönlendirmek.

Hâlbuki özel alanlarda kendi işini kurma anlamında çok güzel imkânlar var. Bunu batılılar çok iyi yapıyorlar. Tabi ki bu eğitim sistemine de bağlı. Sadece başlı başına girişimci olun kendi kendiniz işinizi kurun gibi bir talimatla olmuyor. Siz sisteminizi buna göre ayarlarsanız, organize ederseniz, çok güzel işler ortaya çıkıyor. İki ablam benim Finlandiya’da yaşıyorlar. Oranın eğitim sistemi Türkiye tarafından da izlenilmekte. Yeğenlere sordum ne yapıyorsunuz dedim. Ütü yapmadan tutunda gerçek hayata hazırlamaya kadar bir şeyi daha lise talebesiyken öğretiyorlar. Bizim inşallah bir çalışmamız var Milli Eğitim Bakanlığı ile. Üniversitelerde şu anda müfredatta zaten girişimcilik. Liselerden ortaokullara kadar adı girişimcilik olmayan ama çocuklarımızı gerçek hayata hazırlamaya dönük olarak belli çalışmalar yapmalıyız. Çok fazla talepler oluyor bize kamuda. Çok değişik kurumlarda üst düzey yöneticilik yaptığım yerlerde adam geliyor mesela benim çocuğum dört yıllık üniversite mezunu diyor. Ya olabilirde işte dört yıllık üniversite mezunu olmak yetmiyor. Üniversite sayımız ve mezunlarımız son günlerde çoğaldı. Bunların hepsini kamuda istihdam etmemizin imkânı yok” dedi.

300 MİLYON TL DESTEK VERİLDİ!

20 bin kadar insanın KOSGEB sayesinde iş sahibi olduğunu sözlerine ekleyen Recep Biçer, 300 milyon üzerinde vatandaşa destek verildiğini söyledi. Biçer konuşmasına şu şekilde devam etti; “KOSGEB ile dört yıldır girişimcilik kursu veriyoruz. Son dört buçuk yıldır 300 bin insanımızı bir vesile ile girişimcilik kursundan eğitim verdik. Kendimiz başladığımız eğitim kurslarına belediyelerle, odalarla, borsalarla, üniversitelerle ortaklaşa yaptığımız eğitimlere devam ediyoruz. KOSGEB genelinde yaptığımız bu çalışmalarla aşağı yukarı 20 bin kadar insanımız iş sahibi oldu. Bunlara 300 milyonun üzerinde bir katkı sağladık. 20 bini dörtle beşle çarparsanız ortalama 100 bin kişiyi bir iş-aş sağlamış oluyoruz. Ki bunların bazıları katma değeri çok yüksek işlerde yapıyorlar”.

TÜRKİYE’DE DÖRDÜNCÜ SIRADAYIZ!

Kahramanmaraş’ın girişimciliği çok önemseyen bir il olduğuna dikkat çeken Biçer, “Ankara, İstanbul ve İzmir’den sonra dördüncü sırada girişimcilikte Kahramanmaraş. Bu girişimciliği çok önemseyen bir il olduğunu gösteriyor. Bu girişimcilerinde yarısı kadın girişimciler. Bu manada çok mutluyuz. İnşallah ileride istihdama, sosyal hayata, barışa katkıda bulunacak yeni girişimcilerimiz artarak devam edecek” şeklinde konuştu.

GİRİŞİMCİLİK 2023 İÇİN ZORUNLU!

Türk ekonomisine katkı sağlayacak KOBİ'lerin ortaya çıkması adına atılan en önemli adımlardan bir tanesinin de bu kurslar olduğunu aktaran Başkan Okay, Dulkadiroğlu Belediyesi olarak bu yıl toplamda 8 kurs açmayı planladıklarını hatırlattı. Bu kapsamda 3 kursu başarı ile tamamladıklarını anlatan Başkan Okay, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Dünya üzerindeki çoğu ülkede görüldüğü gibi ülkemizde de ekonomik yapının temel taşlarını KOBİ’ler oluşturmaktadır. Ülke ekonomisinde büyük bir yer edinen, ülkemizdeki tüm işletmelerin %99'undan fazlasını oluşturan KOBİ’ler, istihdam yaratılmasına, yatırım yapılmasına, girişimciliğin geliştirilmesine, bölgesel kalkınmaya, verimliliğe, rekabet ortamının yaratılmasına önemli katkılar sağlamaktadır. Kalkınma, yapısal bir dönüşüm süreci olarak, daha üretken olmayı; yeni yeteneklerin, kabiliyetlerin, ürünlerin ve örgütsel yapıların geliştirilmesini; bilgi birikiminin artmasını ve yayılmasını gerektirmektedir. Girişimci ise üretici ve yaratıcı kabiliyetiyle bu sürecin en etkin aktörüdür. Geçmişte KOBİ politikasının bir “eklentisi” olarak ele alınan girişimcilik politikası, günümüzde giderek artan bir şekilde ayrı bir politika alanı olarak değerlendirilmeye başlanmıştır."

2023 hedefleri kapsamında girişimcilik kurslarının önemini anlatan Başkan Okay, "Ülkemizin 2023 hedefleri girişimciliğin geliştirilmesini bir seçenekten ziyade zorunluluk haline getirirken, küresel eğilimler de girişimciliğin ülkemiz açısından önemini bir kat daha arttırmaktadır. Girişimcilik politika alanının etkin bir şekilde yönetilebilmesi için merkezi aktörler arasındaki rol paylaşımına ek olarak, ulusal ve bölgesel/yerel aktörler arasındaki etkileşim ve tamamlayıcılıkta önem arz etmektedir" şeklinde konuştu.

EĞİTİMLİ İŞLETMECİ ÖNEMLİ!

Girişimcilik kurslarının eğitimci işletmeciler yetiştirdiğini belirten Başkan Okay, şunları söyledi: "Geçmişte iş yerini kurup müşteriyi beklemek biçiminde alışılagelmiş bir girişimcilik anlayışı mevcuttu. Verilen eğitimlerle bunun yerine iş planı kültürünün, araştırma-geliştirme alışkanlığının kazandırılması hedeflenmektedir. Bu amaçla müşterisini iş yerini kurmadan önce belirleyen, pazar araştırmalarını tamamlayan, sistemini önceden oluşturan sürdürülebilir işletmelerin kurulmasını sağlayarak, bu doğrultuda hem ilimize hem ülkemize katma değer sağlamayı ve istihdamı arttırmayı hedeflemekteyiz."

Başkan Okay, sözlerini şu şekilde tamamladı: "Belediye olarak 2015 yılında KOSGEB ile birlikte 8 kur uygulamalı girişimcilik eğitimi verilmesi ile ilgili protokol yapılmış olup yılsonunda 240 girişimciye uygulamalı girişimcilik eğitimi verilerek destek almaya hak kazanmaları sağlanacaktır. Bugün itibari ile bu eğitimlerden 3 tanesi tamamlanmış olup 90 girişimci bu törenle sertifikalarını alarak iş yerlerini açacak ve destek başvurusunda bulunabileceklerdir. Halen devam eden bir kur daha bulunmakta ve 30 kişi ye eğitim verilmektedir. Diğer kurlarımız ise bu yılın sonuna kadar tamamlanacaktır. Belediye olarak bu hedeflerimizi gelecek yıllarda arttırarak sürdürmeyi hedeflemekteyiz. Bu düşünceler neticesinde başta iş birliğinden dolayı KOSGEB ve eğitimcilerimize teşekkür ediyor, kurslarını tamamlayan girişimcilerimizi gayretlerinden dolayı tebrik ediyor, devam edecek kurslardaki girişimcilere ise başarılar diliyorum."

DEVLET ARTIK HAZIR OLANI ALMIYOR!

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Uğur Dilipak ise, “2 yıl önce bende sertifika aldım. Ama ben KOSGEB’in hedeflerine ulaşan bir girişimci olmadım. Tabi şartların götürdüğü durumdan dolayı. Yoksa o sertifikayı iş olsun diye almadım. 96 yılında mezun olduğumda özellikle ülkemizde insanlar kendi kendilerine konuşuyorlardı. Hiçbir şekilde ümitleri yoktu. Ama şu anda devletin, bizim burada bir söz vardır ‘Azrail oğlan dağıtıyor, hazır olanı almasın’ diye. Ama şu anda devlet hazır olanı almak yerine girişimci olmak isteyenlere özellikle birçok destekler veriyor. Vehbi Koç’da bilirsiniz hamallık

ipini hala saklardı. Sizler ilerde Vehbi Koç’ları olacaksınız, Sakıp Sabancı olacaksınız buna inanın arkadaşlar” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından uygulamalı kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifika verildi.

Törene, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Nursel Reyhanlıoğlu, Mehmet Uğur Dilipak, KOSGEB Başkanı Recep Biçer, KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Karakoç, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Ak Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Ak Parti Kahramanmaraş Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kılıç, Dulkadiroğlu Belediye Başkan Yardımcıları Sebük Tekin Alparslan, Mehmet Akif Kahveci, KOSGEB Hizmet Merkezi Kahramanmaraş Müdürü Sadık Gözek, KOSGEB il müdürleri ve çok sayıda girişimci katıldı.

(Haber:Ahmet GÜNEÇIKAN)

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Kuzey çevre yolumu güney çevre yolumu gerekliydi ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner693