banner922

banner924

banner925

banner926

banner923
20 Ekim 2021 Çarşamba

APARTMANIN ÇAT I KATINDA YANGIN VAR

KUYUMCULAR ODASI BAŞKANI ÖZ, DÜNYANIN BİR ÇOK ÜLKESİNE İHRACAT YAPACAĞIZ

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Öz, Altınşehir Kahramanmaraş’ı Dünya’ya açacaklarını belirterek, "Altınşehir’de üretilen altınları Kahramanmaraş’a değil, Türkiye’nin ve Dünya’nın bir çok ülkesine ihracat yapacağız” dedi.

04 Ekim 2021 Pazartesi 08:50
Bu haber 1191 kez okundu
KUYUMCULAR ODASI BAŞKANI ÖZ, DÜNYANIN BİR ÇOK ÜLKESİNE İHRACAT YAPACAĞIZ
 

KUYUMCULAR ODASI BAŞKANI ÖZ, DÜNYANIN BİR ÇOK ÜLKESİNE İHRACAT YAPACAĞIZ

 

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Öz, Altınşehir Kahramanmaraş’ı Dünya’ya açacaklarını belirterek,  "Altınşehir’de üretilen altınları Kahramanmaraş’a değil, Türkiye’nin ve Dünya’nın bir çok ülkesine ihracat  yapacağız” dedi.

 

Altınşehir’’in doğuşu ve önümüzdeki yılın başında başlayacak olan Oda seçimlerine kadar bir çok konu da açıklamalarda bulunan Başkan Öz, Odalar 5362 sayılı Esnaf Sanatkarlar Yasasına tabi. Buradaki yasaya bağlı hizmetler dışına da çok fazla çıkabilme imkanı yok. Biz sadece oda başkanlığının bize verdiği isim ve marka üzerinden bir çok yatırıma devam ettik.  Bu yatırımlar neydi. Oda başkanı olmamızdan dolayı esnafımızın bize güveni arttı.  Odayı teslim aldığımızda malum yokluk içinde, odaların fazla hareket alanı yoktu. Biz bunu kırmak istedik özellikle üyelerimizden aidatlarını tam yatırmalarını istedik. Hem üyelerden aidat alacaksın, hem hizmet edeceksin, hem de oy isteyeceksin, çok zordur. Ama biz dedik ki . Biz Kahramanmaraş Kuyumcular Odasına başkan olduk, hem aidatlarını alacağız hem de üyelerimize yakışır hizmetler vereceğiz dedik.

 

İlk başladığımız hizmetlerden bir tanesi ekranlarda yayınladığımız özellikle vitrinler için önceden kağıtlar dağıtılarak yapılırdı, onları kaldırdık onlain sisteme geçtik, fiyat değişikliğinde anında haberdar oluyorlar.  Bu ekranlardan çalıntı eşyalar olsun, çalıntı altınlar olsun, hırsızlık gasp gibi olaylara bu ekranlar aracılığıyla da esnafımız haberdar olma imkanı buldu. Tabiki burada  kötü niyetli insanların da önüne geçtik.

 

 Onun haricinde İmalatçı Kuyumcular, Selçuk Sitesi, Döngel İşhanı, Çiçek İşhanı gibi yerlere sıkışmış 20-30 m2 alanlarda yatırım yapmak isteyen yapamıyor, kendini geliştirmek isteyen geliştiremiyor,  Bazı firmalarımız da dışarıdan bina alarak gidince de, esnaflarda birbirinden koptuğu zamanda esnafımız mesleği devam ettirme fırsatı bulamıyor. Bizim mesleği geliştirmek  için bir mekana ihtiyacımız vardı. Bunun için arsa arayışlarımız vardı. 4 yıl gibi uzun bir süre arsa aradık. Şehrin değişik bölgelerinde bulduğumuz arsalarda sorun çıktı.  Bu binanın arsasın da sorunlar vardı, fakat emlakçı arkadaşımız hepsini topladı. Doğukent’in bu bölgenin de de kalkınması için çok iyi bir yerdi.

 

 

Bu binanın projesi sırasında da çok sorunlar çıktı. İmar durumu vardı.  2012 yılında Ticaret ve Sanayi Odası Bakanlığına müracaat ettik. Orada İhtisas Küçük Sanayi Sitesi  kapsamında Kuyumculara böyle bir sanayi sitesi yapacağımızı söyledik.

 

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına hiç böyle bir proje talebi olmamış, olduysa da kabul edilmemişti.

Bizim projemiz kabul edildikten sonra çalışmalara başladık ve 2015 yılında ihalesi yapıldı, 2016 yılının başında da  temelini attık ve 2020 yılında da tamamladık, 2021 yılında da Cumhurbaşkanımızın katılımı ile resmi açılışını gerçekleştirdik.

 

 

Bu binanın dünyada bir örneği var mı dersen bir çok ülkeyi gezdim, geçtiğimiz günde İtalya’yı gezdim hiç böyle bir bina görmedim.  Bu sitenin Dünya’da bir örneği yok. Bu binada Kuyumcu imalatçı esnafının  ihtiyacı ne ise var. “ dedi.

 

 

ALTINŞEHİR PROJESİNE DESTEK VEREMEYECEKLERİNİ SÖYLEDİLER

Sanayi ve Ticaret bakanlığı yetkililerinin  böyle bir projeye destek veremeyeceklerini  söylediklerinde büyük bir şok yaşadıklarını belirten  Başkan Öz,  “Sanayi Bakanlığına bu Projeyi götürdüğümde, böyle bir Sanayi Sitesi olur mu? Dediler Kuyumculuğu anlamakta güçlük çektiler.  Kuyumcuların sadece vitrinde altın satan esnaf olduğunu söylediler ve böyle bir projeye destek veremeyeceklerini söylediler.

 

Fakat biz burada sadece altın satılmadığını imalatında olduğunu anlattık. İstihdama katkılarının olduğunu anlattık.  Atölyelerin resimlerini, oda kayıtlarını, vergi gelirlerini, imalatı belgelerini  götürdük, Geldiler incelediler ve gerçekten böyle sektör var.

 

Biz aslında kuyumculuk sektörünü bir sanayi kapsamına sokmuş olduk. Ondan sonra  çok katlı projeler daha önce yapmadıklarını belirttiler, biraz tereddütle yaklaştılar.  Tabi böyle bir istihdamın bir sektörün bir ile ne kadar katkı sağladığını gördüler. Bizim vizyon projemiz olduğu için de bize destek verdiler. Bu destek hibe değildi. Yüzde 60-70 kredi desteği idi.

 

Biz bunu yapabilir miydik yapamazdık, Devletin desteği bizi güçlendirdi. Bakanlık her yapılan çalışmayı inceledi.

 

 

Şimdi ise esnafımız çok memnun, daha büyük bina yapmadınız gibi söylemleri var.

 

 

Biz buraya arkadaşlarımızı davet ettik. Biz böyle bir şey yapacağız dedik. Her esnafımızı davet ettik. İki yılda üyelerimizi zor toparladık. 325 ortak bulduk.  Her işte bir muhalefet olur, Bir kısım esnafımız 25-30 yılda yapılmaz dediler. Bazı esnafımız bunlara inanarak üye olmadılar. Şu an Kahramanmaraş için binamız yeter. Bazı dükkanlar bölünerek çoğaltıldı. Şu an 400 atölye mevcut. 

 

 

Altınşehir’e güvenlik çok önemli olduğu için Altınşehir’de  market, cafe, lokanta gibi işyerlerimizi mevcut. Bu işyerleri de Kooperatife ait. 800 araçlık otoparkımız var.  Binamız çok özel bir site.

 

Artık burası kuyumcu atölyelerinin merkezi. “

 

 

DÜNYANIN BİR ÇOK ÜLKESİNE İHRAÇ YAPACAĞIZ

 

Büyük bir çalışma içerisinde olduklarını Dünya’nın bir çok ülkesine ihracaat yapacaklarını belirten Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz, “Bizim burayı yapma amacımız burada üretim ve toptan işi yapmak, burası halka açık alan değil, burada vitrin işi olmayacak. Burada üretilen bütün ürünler vitrin işi yapan esnafımızda mevcut, burada sadece üretim, istihdam ve toptan işine bakıyoruz. Bu sadece Kahramanmaraş’a değil, Türkiye’nin ve Dünya’nın bir çok ülkesine ihraç yapacağız.  Kahramanmaraş’tan şu an ihracat yapamıyoruz, inşallah ileriki yıllarda ihracatımızı Kahramanmaraş’ta da yapacağız.”

 

 

İTALYA DÜNYA’DA KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDE EN GELİŞMİŞ ÜLKE

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Öz, geçtiğimiz günlerde İtalya’ya gittiğini ve burada Kuyumculuğun gelişimi ile ilgili bilgiler aldıklarını belirterek,  “Aslında İtalya gezimiz ve bizim Kahramanmaraş'ı Dünyaya açma projesi yine  rekabetçi sektörler ve Sanayi Bakanlığı adına bir proje yazma işi de Avrupa Birliği Projesi.

Proje ortaklarımız Sütçü İmam Üniversitesi, Ticaret Sanayi Odası ve Kuyumcular Odası ile birlikte.

Kuyumculukla  ilgili  buradaki teknolojik donanım ve altyapıyı geliştirmek istedik. Yani

burada firmalarımızın tasarım desteği,  model desteği sağlayacak , hem de burada kullanılacağı mücevherlerde sertifikalar verecek ve altın  ayarlarını kontrol edecek Uluslararası     bir komplekse ihtiyacımız vardı, biz onu projelendirdik .

Proje Avrupa Birliğinden geçince Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversite içerisinde 3d Modelleme ve tasarım merkezi kurduk, Sitemizin içerisine Gemoloji Laboratuvarı  ve darphane onaylı Laboratuvarı  kurduk.

Laboratuvarımızda çalışacak olan esnafımıza Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Uluslararası Dünyanın her tarafından geçerli sertifika verecek.  Şu an eğitimler devam ediyor.

 

Kuyumculuk sektörü ile ilgili Dünya’da en gelişmiş teknolojiler İtalya’daydı.  Proje kapsamında da bu işlerin İtalya’da nasıl olduğuna dair  Avrupa Birliğinden yazılı olan Gemoloji  Laboratuvarını gezme imkanımız oldu.  Bizim Dünya’ya açılmamızda nasıl bir yol izlemeliyiz, bu konuda bilgiler aldık. Biz artık Dünyü’ya entegre olmak istiyoruz. Biz büyük düşünüyoruz. Biz ticaret yapmak istiyoruz. Biz İtalya’ya ayda bir gitmeliyiz. İtalya’da en büyük sıkıntı yeterli kalifiye olmadığından şikayetçiler. Bizde de bu tam tersi. Olduğunu söyledi.  

 

PANDEMİ DÖNEMİNDE KUYUMCU SEKTÖRÜ ÇOK ZOR BİR DÖNEM GEÇİRDİ

 

Başkan Öz, Kahramanmaraş Kuyumcu esnafının pandemi döneminde yaklaşık bir yıl çok zor dönemler geçirdiğini belirterek, “Pandemi döneminde en büyük darbe vurulan sektörlerden bir tanesi  kuyumculuk sektörü. Düğün yapılamayınca, nişan yapılamayınca, hiçbir etkinlik yok, niçin altın alsın ki.  İhracat ta olmadı. Esnafımız çok zor günler geçirdi.  Müslüman bir insanız. Esnafımız isyan etmedi. Hiçbir esnafımız bize talepte bulunmadı. Hiçbir işçimizin çıkışını vermedik. Çok zor durumda kalanlar çıkış vermiştir ama bu da doğal, Pandemi dolayında esnafımız çok iyi bir sınav verdi.

İki yılın birikimi vardı, düğünlerin açılması esnafımızın işlerinin düzelmesine neden oldu. İnşallah hep böyle olur. “ ifadelerini kullandı.

 

KAHRAMANMARAŞ’TA FUAR AÇMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ

 

Daha önce Kahramanmaraş’ta iki defa fuar düzenlediklerini, bu fuara gelen misafirlerin zor durumda kaldığını belirten Başkan Öz,  “Şehrimizde  iki defa fuar yaptık, bizim fuar alanımızın fuar yapmaya uygun değil. Gelen misafirlerimiz büyük zorluklar yaşadı. Alt yapı sıkıntısından dolayı şu an bir fuar yapmayı düşünmüyoruz. Artık fuar yaptığımız zaman Uluslararası bir fuar yapmayı düşünüyoruz.   Biz fuar açmadan önce kendimizi bir Dünya’ya tanıtalım. Biz fuarlara katılımcı aramaktan kurtulalım. Biz katılımcı aramaktan çok yoruluyoruz. İstanbul’da açılan fuar tam tersi. Katılımcılar oradan stant alabilmek için yarış yapıyorlar. Biz de inşallah Kahramanmaraş’ımızı bu fuarda en iyi şekilde tanıtacağız.

 

Kahramanmaraş’ta fuar alanı çok iyi fakat fuarın biraz büyütülmesi ve alt yapısının tam olarak düzenlenmesi gerekir. Hatta fuar alanlarının her hafta açık olması gerekir.  Yani Kahramanmaraş’ın çok iyi bir fuar alanına ihtiyacı var.  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’den ricamız Bir an önce fuar alanımızın klimalı ve ışıklandırmaları ile herkesin yararlanabileceği bir fuar alanına kavuşmasıdır. “

 

 

BİR KOOPERATİF KURARAK ESNAFIMIZIN ÜRÜNLERİNİ BİR ŞİRKET ÜZERİNDEN PAZARLAMAK İSTİYORUM

Bir Kooperatif kurmak istediğini ve bu kooperatif aracılığı ile onlain sistem ile ürünlerimizi yurt dışına pazarlamak istediğini de belirten Başkan Öz,  “Şu an yürüttüğümüz 3 milyon 600 bin Avroluk bütçeli bir proje , hem teknolojimizi geliştirme, hem eğitimimizi geliştirme, hem de tanıtım etkinlikleri olan bu proje bizim bir yıl zamanımızı alacak. Hem de 10 firmamıza ihracat yaptıracak bir proje. Bu da bizim için büyük bir başarı olacak. Benim hayalim, ben hayallerimi hayata geçiriyorum. Burada bir kooperatif kurarak esnafımız ürünlerini bir şirket üzerinden pazarlamak istiyorum. Burada siparişler alacak. Yabancı dil bilecek elemanlar alacağız ve dışarıya onla in sistemi ile satacak sistemi buraya kuracağım inşallah.”  Belirtti.

 

 

VİZYONU OLAN, PROJESİ OLAN, HERKES ADAY OLABİLİR

2021 yılında Oda seçimlerinin yapılacağını belirten Başkan Öz,  “Bu bir nasip işi. 2005’ten bu yana her  seçimde aday olarak geçirdim. Böyle yaptığın güzel  işlerin ardından birilerinin çıkması bize karşı emeğimizin karşılığını alamamış gibi bir his uyandırıyor. Bu da doğal, Bir yere bir seçimle geliniyorsa aday olunabilir. Vizyonu olan, projesi olan, herkes aday olabilir, ama projesi olmayan sadece aday olmak için aday olan kişilerin de aday olmasını istemiyorum.  Esnafımız  2021 seçimlerinde tekrar bizi seçerse, yönetimde bazı değişikler olacak. Önümüzdeki dönemlerde Odayı yönetecek kişinin yetişmesi için destek olacağız. Onu yarınlara hazırlamak istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

KAHRAMANMARAŞ’IMIZ GÜZEL İŞLERLE TANITILMALI

Bu şehir bu memleket bizim, Kahramanmaraş zenginleştikçe katma değer arttıkça halkın mutlu olacağını ifade eden Başkan Öz,  “Bu memleket bizim, bu memlekete sadece kuyumcular olarak demiyorum.  Tüm esnaf sanatkarlar olarak, Biz burayı cazibe merkezi yapacaksak, üreteceğimiz ürünleri kaliteli üretmeliyiz, standartlarına uygun üretmeliyiz, sunacağımız ürünleri güler yüzlü kabiliyetli kişilerin sunması ve  giyimimize, konuşmamıza dikkat etmeliyiz, Kahramanmaraş’ımızı güzel şeylerle tanıtılmasını istiyorum. Bizim bu çabamıza esnafımızın da destek olmasını istiyorum. Kahramanmaraş zenginleştikçe, katma değeri arttıkça gerçekten insanlarımızın refah seviyesi aratacak hem sağlıkları artacak. Dedi.

 Haber: Bilal EVRAN

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Kuzey çevre yolumu güney çevre yolumu gerekliydi ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner693