banner983

banner976
23 Mart 2023 Perşembe

MÜZELER YARIYIL TATİLİNDE ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Tarihi dokusu ve kültürel zenginlikleriyle binlerce yıllık tarihi içinde barındıran Kahramanmaraş, Türkiye’nin önemli kültür merkezlerinin başında gelirken, içinde bulundurduğu müzelerle de dikkatleri üzerine çekiyor. Yediden yetmişe herkese hitap eden, tarihsel ve kültürel değerleri yaşatan müzeler yarıyıl tatilinde de ziyaretçilerini bekliyor.

08 Ocak 2020 Çarşamba 12:18
Bu haber 1455 kez okundu
MÜZELER YARIYIL TATİLİNDE ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR
 

MÜZELER YARIYIL TATİLİNDE ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Tarihi dokusu ve kültürel zenginlikleriyle binlerce yıllık tarihi içinde barındıran Kahramanmaraş, Türkiye’nin önemli kültür merkezlerinin başında gelirken, içinde bulundurduğu müzelerle de dikkatleri üzerine çekiyor. Yediden yetmişe herkese hitap eden, tarihsel ve kültürel değerleri yaşatan müzeler yarıyıl tatilinde de ziyaretçilerini bekliyor.

 

Binlerce yıllık tarihi ve bu tarihi sürecin getirdiği kültürel birikimiyle önemli bir kültür merkezi olan Kahramanmaraş, değerlerin geleceğe aktarılması noktasında çok sayıda müzeye ev sahipliği yapıyor. Büyük bir kültürel miras üzerine kurulu olan Kahramanmaraş’ta, müzelerin çoğunluğu ise özellikle Büyükşehir Belediyesi ve Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen konaklardan oluşuyor. Kahramanmaraş’ın en eski yerleşim yerlerinin bulunduğu Dulkadiroğlu’nun tarihi dokusunu ve kültürünü yansıtan konaklar, Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından aslına uygun bir şekilde restore ederek turizme kazandırılırken, bu müzelerin yarıyıl tatilinde de öğrenci ve velilerin uğrak noktası olması bekleniyor.

 MUTFAK MÜZESİ

98 yıl önce Kurtuluş Savaşı’na sağladığı önemli katkılar nedeniyle adına bir de “Kahraman” unvanı eklenen Maraş, tarihinin yanı sıra kültürüyle ve yemekleriyle de oldukça zengin bir kent olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Damaklara destan yazacak kadar büyük mutfak zenginliğiyle, gastronomi alanında ben de varım diyen Kahramanmaraş, tarhanasından kırmızıbiberine, yaylalarından gelen mevsimlik taze meyve, sebze ve yayla balı ile keçi sütünden üretilen bembeyaz tereyağına kadar birçok zenginliği bünyesinde barındırıyor. Yemeklerinin yanı sıra tatlı çeşidi olan dondurmadan, çeşitli üzüm ürünlerinden üretilen samsa, sucuk, bastıya kadar birçok farklı lezzete ev sahipliği yapan Kahramanmaraş’ta, zahire kültürü yörenin mutfağını zenginleştiren en önemli unsurlardan birisidir. Bu kültürün pratikte yaşatılması ve sürdürülebilir bir gelişim modeli sergilemesi düşünülmektedir. Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından kente kazandırılan Tematik Uygulamalı Mutfak Müzesi ve yöntem bakımından bilimsel ve gelişim modeli sergilemesi düşünülmektedir. Mutfak Müzesi ile Kahramanmaraş’ın mutfağı kolay ulaşım yöntemiyle ilgililerin beğenisine sunulmuştur.

 "BİR YILDA 53 BİN 338 ZİYARETÇİ ALDIK."

Mutfak Müzesi yetkililerinden Mihriban Özçelebi müzenin aldığı ziyaretçiler hakkında, "Tutturmamız gereken de bir hedef belirlemiştik kendimize, bir yılda yaklaşık 50 bin gibi bir hedef. Biz bu hedefimize Kasım ayı itibari ile ulaştık." dedi. Özçelebi, "Mutfak müzemize yoğun bir ilgi var. Şuan kış aylarındayız yine de ilginin çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. Aylık ziyaretçi istatistiği yapıyoruz. Tutturmamız gereken de bir hedef belirlemiştik kendimize, bir yılda yaklaşık 50 bin gibi bir hedef. Biz bu hedefimize Kasım ayı itibari ile ulaştık. Öğrencilerin ara tatile girmesi yine bu ziyaretçi yoğunluğun da çok etkili oldu. Kasım ayı içerisinde 8 binden fazla ziyaretçi aldık. Aralık ayı itibari ile de 3 bin 126 kişi müzemizi ziyaret etti. Bu ziyaretçilerle birlikte bir yılda 53 bin 338 ziyaretçi aldık. Böylece hedefimize ulaşmış olduk. Hafta sonları özellikle daha yoğun geçiyor. Bizim bir diğer özelliğimiz ise hiç kapatmıyor olmamız. Haftanın yedi günü boyunca açık ayrıca resmi tatil günlerinde de hizmet veriyoruz. Bu durum hem öğrenciler için hem de dışarıdan gelen misafirler için çok önem teşkil ediyor. Devamlı müzemizin açık olmasını halk memnuniyet ile karşılıyor. Soğuk, kar, kış ve yağmur bizi etkilemiyor." şeklinde konuştu.

 "SALI, ÇARŞAMBA VE CUMA YÖRESEL ÇORBA GÜNLERİ YAPIYORUZ."

 Müzenin faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Özçelebi, "Yaz döneminde akşam 18.00'da, kış döneminde ise 17.00'da kapatıyoruz ama kapanış saatlerimizde eğer ziyaretçilerimiz olursa yine onları kesinlikle geri çevirmeyip onları bekliyoruz. Hafta içi Salı, Çarşamba ve Cuma yöresel çorba günleri yapıyoruz. Yöresel çorbalarımızdan yapıp özellikle dışarıdan gelen misafirlerimize bize özgü lezzetler olarak Dulkadiroğlu Belediyesi olarak ikram ediyoruz. Yaz dönemlerinde biz dışarıdan çok ziyaretçi alıyoruz. Tekirdağ'dan Uşak'a kadar, Rize'den Diyarbakır'a kadar Türkiye'nin birçok yerinden ziyaretçi alıyoruz. Kış döneminde ise yerel halk ağırlıkla ziyaret ediyor. Yerel halkında dışarıdan gelen misafirleri getiriyor. Halkımız artık öğrendiği için gezdirmek istiyorlar. Kahramanmaraş'a gelen ziyaretçilerin ilk durak noktalarından bir tanesi olduk. Yarıyıl Tatilinde de öğrencilerimizi bekliyoruz. Öğretmenlerimiz bu konuda çok duyarlılar. Müze ziyaretlerine öncelik verip hafta içi tatile gerek kalmadan öğrencileri bizzat kendileri getiriyor." dedi.

MUTFAK MÜZESİ’NİN AMACI

Dulkadiroğlu Belediyesi’nin kente kazandırdığı Mutfak Müzesi ile ilk olarak sürdürülebilir turizme katkı sağlamak, turizmden ekonomik fayda ve turizm çeşitliliğini artırmak hedeflerin başında geliyor. Kurulan atölye ile geleneksel lezzetler unutulmadan aslına uygun bir şekilde gelecek nesillere aktarılacak. Müzeyle aynı zamanda bir gastronomi şehri olan Kahramanmaraş’a gastronomi turizmi noktasında alt yapı oluşturuluyor. Türkiye’yi ve Kahramanmaraş’ı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin sayısının artması da önemli bir hedef olurken, yerel halkın turizmden elde edeceği ekonomik kazancın artırılması da büyük önem arz ediyor.

SOMUT OLMAYAN DEĞERLER MÜZESİ

Kahramanmaraş’a özgü şiir, değiş, ağıt ve özel sözlerin kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan Somut Olmayan Kültürel Değerler Müzesi de geçtiğimiz aylarda Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından kente kazandırılmıştı. Mutfak Müzesiyle şehrin mutfak kültürünü kayıt altına alan Dulkadiroğlu Belediyesi, aynı zamanda turizme de önemli bir katkı sağlamıştı. Mutfak Müzesi’nin hemen yanında bulunan başka bir konağı daha restore eden Dulkadiroğlu Belediyesi, bu konağı da Somut Olmayan Kültürel Değerler Müzesi olarak hizmete sunmuştu. Somut Olmayan Kültürel Değerler Müzesi de Kahramanmaraş’ta keşfedilmeyi bekleyen müzelerin başında geliyor.

 SOMUT OLMAYAN DEĞERLER MÜZESİ’NDE NELER VAR?

Kahramanmaraş’ın geleneksel yaşam kültüründe unutulmakta olan örf ve adetlerin yer aldığı  müzede aynı zamanda geleneksel hayatta kullanılan objeler ve sahnelerde izlenime sunulmuştur. Bu tarihi konakta Kahramanmaraş’ın yaşam kültürünü yansıtan pek çok konu işlenmiştir. Yapının hem sofa hem de odalarında yaşayan müze anlayışıyla geçmişi yansıtan etkinlikler bu alanlarda yapılmaktadır. Yaşayan Müze geçmişimizin zengin ve köklü kültürünü ziyaretçilerine göstermenin ötesinde ziyaretçisine bu kültürü uygulama ve yaşatma olanağı vermektedir. Hacivat-Karagöz gölge oyununun oynandığı, unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunların canlandırıldığı, drama ile nostaljik bir gezinti ve geleneksel yaşam kültürünü anlatan ve bu müzede yaşatılan en önemli etkinliklerdir.

 "ÖĞRENCİLER ÇOK İLGİ GÖSTERİYOR."

Somut Olmayan Değerler müzesi yetkililerinden Hasan Kuruca "Şuan ki hava şartlarından dolayı Kültürel Miraslar Müzemize hafta içi daha az ziyaretçi gelse de hafta sonu daha çok ziyaretçimiz var. Hafta içi öğretmenleri ile birlikte öğrenci grupları geliyor. İlkokul ve anaokulu seviyesinde birçok öğrencimiz ziyaret ediyor. Ziyaretçilerin geneline baktığımız da yarı yarıya öğrenci olduğunu söyleyebiliriz. Öğrenciler çok ilgi gösteriyor. Geri de bıraktığımız ara tatil döneminde yüzde 400-500 ziyaretçi artışı oldu ve yoğunluk yaşandı. Burada İl Milli Eğitim Müdürlüğünün okullara gönderdiği program listesinde bu müzelerimizin isimlerinin olması çok etkiledi. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün desteğinin çok olduğunu söyleyebiliriz. Buranın bir diğer adı da, Kültürel Miraslar Müzesidir." ifadelerini kullandı.

OYUNCAK MÜZESİYLE ÇOCUKLUĞUNUZA GİDİN!

Oyuncak müzesi dendiğinde birçoğumuzun aklına çocukluğumuzda oynadığımız o eski oyuncaklar gelmektedir. Türkiye’de birçok müze bulunmakta, fakat oyuncak müzesi birçoğumuzun duymadığı bir müze çeşidi arasında yer almaktadır. Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından yapılan Somut Olmayan Değerler Müzesi’nin bir bölümü de Türkiye’de eşine az rastlanır oyuncak müzelerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Burada eski oyuncakların toplanmasının amacı ise, Türkiye’de hızlı değişim süreci içinde kaybolma tehdidi altındaki oyuncakları korumaktır. Müze, zaman içerisinde unutulmuş ve ya unutulmaya yüz tutmuş oyuncakları korumayı, toplamayı ve yeni nesillere aktarmayı amaçlamıştır. Bu amaç bağlamında müze oyuncak aracılığıyla, sanayi tarihi, kültür tarihi, eğitim tarihi ve çocukluk tarihi konularında yapılan araştırmalara destek vermektedir. Oyuncak müzesi, geleneksel çocuk oyunlarının ve oyuncaklarının çeşitli örneklerinin de sergilendiği bir müze olmasıyla Kahramanmaraş’ın çocuk kültürünün araştırılmasına da hizmet ediyor.

DONDURMA MÜZESİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Katip Han içerisinde yapımı tamamlanan ve 3 kattan oluşan Dondurma Müzesi de keşfedilmeyi bekleyen önemli bir değer olarak göze çarpıyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak hizmete sunulan ve 3 kattan oluşan Dondurma Müzesi’nde Maraş Dondurması’nın tarihçesinden başlamak üzere, gereksinimi olan hammaddelerden, üretim aşamasına, sütün ve salebin elde edilişinden, dondurmaya kıvam verilişine kadar geçen sürecin anlatıldığı bölümlerden oluşuyor. Kahramanmaraş’ın simgesi haline gelen Maraş Dondurması, doğadan, sunum tezgahlarına kadar çeşitli aşamalardan geçen bu nadide ürün şehrimizin olduğu kadar ülkemizin de adeta bir sembolü bir ürün olmuştur. Önemli bir değer olan Kahramanmaraş Dondurması’nın aldığı bu değeri, geçtiği aşamaları Dondurma Müzesi ile gözler önüne seriliyor. Tarihi Katip Han binasına teşhir edilen müze Zemin+2 kattan oluşmaktadır. Her kat ayrı bir sunum alanı olarak hazırlanmış olup dondurmanın çeşitli evrelerinin anlatıldığı bölümler yer alıyor. Katlarda oluşturulan sergi salonlarında ise sütün, salebin ve dondurmanın özellikleri ayrı ayrı işlenerek ziyaretçilere panolarda sunulan Dondurma Müzesi’nde aynı zamanda Türkiye genelinde dondurmanın seyri üzerine de bilgiler aktarılıyor. Yediden yemişe herkese hitap eden bu müzeler, sizi hem tarihe hem çocukluğunuza götürecek. Tarihsel ve kültürel değerlerimizi yaşatan müzelerimizi en az bir kez ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.   Haber: Alihan Kürşat

Kahramanmaraş Manşet Gazetesi

marasmedyamerkezi.com  
kahramanmarasspor.com
maraşhaberler.com
özürdilerim.com
sütçüimam.com
dulkadiroğlu.com
fatiherkoç.com
onikişubat.com
46haber.com

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Kuzey çevre yolumu güney çevre yolumu gerekliydi ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner693