banner884

banner888

banner770

banner866
26 Ocak 2021 Salı

MARAŞ’TA 23 KİŞİ ÖLDÜ

ŞAİRLER KENTİNDE ŞİİR FESTİVALİ

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, İstanbul Kız Kulesi'nde düzenlendiği basın toplantısıyla Şiir Festivali’ni tanıttı.

17 Mayıs 2012 Perşembe 11:13
Bu haber 1807 kez okundu
ŞAİRLER KENTİNDE ŞİİR FESTİVALİ
 Şairler kenti olarak bilinen ve Necip Fazıl'dan Sezai Karakoç'a, Aşık Mahzuni'den Cahit Zarifoğlu'na, Nuri Pakdil'den Erdem Beyazıt'a kadar onlarca şairi yetiştiren Kahramanmaraş, 24-27 Mayıs’ta Şiir Festivali'ne ev sahipliği yapacak. Geleneksel hale getirilmesi planlanan festival, ‘Şiirin Başkenti’nin Maraş olduğunu da ilan edecek.
Kahramanmaraş Belediyesi'nce 24-27 Mayıs 2012 tarihlerinde bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan Şiir Festivali, İstanbul Kız Kulesi'nde düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı.
Toplantıda ilk olarak söz alan şair Cumali Ünaldı, Türkiye'deki şiirin dünya şiirinin çok ötesinde olduğunu belirterek, “ Ancak bunu dünyaya sunamıyoruz. Geleceğin dünyasını da şiir kuracak. Çünkü şiir doğrudan kalbe, oradan da beyne iletilir” dedi.
Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz da Maraş'ın şairler ve yazarlar şehri olduğunu vurgulayarak “Biraz dikkat edenler Maraş'ın içerdiği şiirselliği görürler. Maraş'ı sıradan bir şehir olmaktan kurtaran şey şiirdir” diye konuştu.
Necip Fazıl'ın “Maraşlı olmaktan gurur duyuyorum” sözlerini anımsatan Başkan Poyraz, “Şiir bazen sevginin bazen de mücadelenin dili olmuştur” dedi.
Başkan Poyraz, Maraş'ın “Dünya Edebiyat Kenti” olmak için bütün kriterleri taşıdığını ifade ederek şunları söyledi:
“Maraş'ı Dünya Edebiyat Kenti yapmak için çalışıyorum. Maraş'ı kültür ve sanat etkinliklerinde öncü bir kent yapacağız.”

Başkan Poyraz basın toplantısında yaptığı konuşmada: "
Arif Nihat Asya’nın dediği gibi;
Maraş Türkiye’nin kalem kaşıdır
Maraş Türkiye’nin köşe taşıdır
Maraş tarihleri inşa ettiren
Koca Sinanların ustabaşıdır.
Şairler ve yazarlar şehri, şiirin başkenti Kahramanmaraş’tan hepinize sevgi ve selamlar getirdim.
Sözlerime 23-28 Mayıs tarihleri arasında bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz 1. Kahramanmaraş şiir festivalimizin bilgilendirme toplantısına hoş geldiniz diyerek başlamak istiyorum.
Maraş hiç kuşkusuz şiire en çok yakışan şehirlerden birisidir. Maraş’ı anlatmak için en uygun söz sanatının şiir olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Güzel ülkemizde Kahramanmaraş kadar şiir ve şairlerle özdeşleşmiş başka bir şehir var mı acaba…
Modern kent kültürünün yanında mütevazı Anadolu kültürünü kaybetmeyen şehirdir Maraş. Kelimeler içinde de bu şehri en iyi tevazu ve huzur ifade eder. Misafirperverlik, yardımlaşma, iyilik, güzellik, fedakârlık gibi erdemler her daim öne çıkar. Tüm bu erdemler sırrını anlayana açan bir perdeyle gizlenmiştir. Tıpkı şiir gibi… Biraz dikkat edenler Kahramanmaraş’ın içerisinde gizlediği şiirselliğini fark edebilir. Bunu da en iyi şairler yapar.
Her şehrin bir ruhu olduğu söylenir. Bu ruh kaybolduğunda, şehir taş, toprak ve kalabalıktan ibaret kalacaktır. işte Kahramanmaraş’ı taş, toprak ve kalabalıktan ibaret sıradan bir şehir olmaktan kurtaran ve ona ayrıcalıklı bir konum bahşeden sır şiirdir.
“Maraş'a ekleyebilecek hiçbir şerefim yok, fakat Maraşlı olmaktan gelen bir şeref taşıyorum. Bu şerefi içimde rastgele bir duygu değil, sistemli bir gurur halinde besledim.” diyen Necip Fazıl için Maraş “çocukluk günlerinden beri, masalını dinlediği, bir rüya alemini yeryüzüne kabul ve tasdik ettirecek” şehirdir.
Rasim Özdenören’e “Maraşlı mısınız?” diye sorulduğunda “ Evet, Maraşlıyım. İnsanın bir yerden olması ona övünç verirse bununla övünmek de isterim” demişti. Aynı düşünceleri Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Ahmet Taşgetiren ve hatta aslen Maraşlı olmadığı halde kendini Maraşlı addeden Sezai Karakoç’un cümlelerinde de yakalamak mümkün. Bu duygu yansımasının temelinde Maraş’ın ruhunda şiir olması yatar.
Maraş, Maraş can Maraş,
Canlara canan Maraş,
Suları Kevser olmuş,
Toprağı mercan Maraş.
Eli kalem tutan Maraşlılar için şiir kimi zaman sevdiğine ağıt, kimi zamanda dünyanın hali hazır kötü gidişatına karşı başlatılan mücadele haline gelmiştir.   “Sanatla başladı yurdumuzda yabancılaşma, yine sanatla kalkacağız ayağa” diyen Nuri Pakdil, bu şiirli mücadelenin önde gelen isimlerinden biridir.
Bu gün ülkemize yön veren birçok siyasetçi ve düşünce adamı üstad Necip Fazıl, Erdem Bayazıt gibi şair ve yazarların düşünce ufkundan geçmiş, bu ülkede pırıl pırıl bir nesil onların dizeleriyle yetişmiştir.
Kahramanlık madalyası Maraş’ta nasıl ki fertlere verilmeyip tüm şehre verilmişse şairlik ve yazarlık payesi de Maraş’ta her bir Maraşlının mayasında ezelden vardır.
Havası ve suyunun yanı sıra Maraş’ta bunca şair ve yazar yetişmesinin en önemli sebeplerinden biride şehrimizde geçmişi çok eskiye dayanan mahalli gazete ve edebiyat dergileri olmasıdır. Nuri Pakdil,Erdem Bayazıt,Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu gibi ustalar Hamle,Demokrasiye hizmet,Mavera,İnkılap ve edebiyat gibi dergi ve gazeteleri çıkarırken bir yandan da ülkemizdeki düşünce dünyasında önemli yeri olan büyük doğu,diriliş gibi yayınlarda ruh dünyalarındaki cevherleri gösterebilme imkanı buldular.
Divan şiirinin ünlü temsilcilerinden; Sünbülzade Vehbi, modern Türk şiirinin hecedeki zirvesi; Necip Fazıl, Edebiyat’ın gür ve aykırı sesi; Nuri Pakdil, modern şiirin son gözdesi; Cahit Zarifoğlu, Türk hikayeciliğinin önde gelen isimlerinden; Rasim Özdenören, modern halk şiirinin temsilcisi; Abdurrahim Karakoç, İslami duyarlığını başyazarlığa taşıyan Ahmet Taşgetiren, kitapları ve konferanslarıyla tartışma programlarının vazgeçilmez ismi; Abdurrahman Dilipak, Sebep ey şairi Erdem Bayazıt, , Bahattin Karakoç, Alaaddin Özdenören,Rüştü Şardağ, İsmail Kıllıoğlu, Hikmet Özdemir, Şeref Turhan, Osman Sarı, Vehbi Vakkasoğlu, Duran Boz, Hayati Vasfi Taşyürek, Derdiçok, Aşık Mahzuni,Tahsin Yücel, Şevket Bulut, Fatih Okumuş, Mevlana İdris Zengin, Ömer Aksay, Ömer Erinç, Atıf Bedir, Bejan Matur, Kamil Aydoğan, Necip Evlice, Arif Eren ve adını sayamadığımız daha birçok şair ve yazarın Maraşlı olmasını tesadüfle değil, şehrin ruhunda şiirin oluşuyla açıklamak gerekir. Çünkü şiir Maraş ve Maraşlı için yaşam şeklidir. Şiirini yitirmiş bir şehir, aslında benliğini de yitirmiş demektir. Bu yüzden Maraş’ın kahramanlığı ile şiiri, benliği arasında sıkı bir bağ vardır.
İşte bu yüzdendir ki Kahramanmaraş artık şairler ve yazarlar kenti olarak adlandırılmayı çoktan hak etmiştir.
Bununla birlikte size başka bir çalışmamızı da duyurmuş olayım. Kahramanmaraş’ımız taşıdığı üstün değerler ve misyonu gereği Dünya Edebiyat Kentleri Kriterlerini fazlasıyla taşımaktadır. Bizler de Kahramanmaraş’ı dünya Edebiyat Kenti yapmak için çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz.
Kahramanmaraş Belediyesi olarak edindiğimiz vizyon ve misyonun iki önemli maddesi var; Kahramanmaraş’ı kültür sanat ve spor faaliyetlerinde öncü, eğitim ve kültür düzeyi yüksek bir şehir haline getirmek. İşte buna bağlı olarak hizmetlerimize devam ediyoruz. Bugüne kadar sayısız etkinlik düzenledik. Kahramanmaraş şüphesiz daha fazlasına layıktır. Kahramanmaraş bilinen bilinmeyen çok zengin bir tarihi ve kültürel birikime sahiptir. Biz belediye olarak bu zenginlikleri korumaya ve tanıtmaya büyük önem veriyoruz.
10 yıllık hizmet sürecim içerisinde şair ve yazarlarımızı anlatan 30 a yakın kitap yayınladık. Gençlerimiz bilginin ve sanatın çatısı altında buluşsunlar diyerek necip fazıl Kısakürek Sezai Karakoç, Ahmet Kabaklı, Cemil Meriç, Saçaklızade halk kütüphanelerini hizmete açtık. Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Akif Ersoy kültür merkezlerini hayata geçirdik. Sezai Karakoç, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Necip Fazıl Kısakürek sempozyumu gibi birçok etkinlik düzenledik. Şimdi de hayatımızda bilgi, kültür ve sanatın daha geniş yer tutması amacıyla 1. Kahramanmaraş şiir festivalini başlatıyoruz.
Şiir festivali uzun süredir projelerimiz arasında yer almaktaydı. Bu nedenle uzun bir çalışmanın ürünü. Şehrimizin ve ülkemizin ünlü şairlerini şiir festivalinde buluşturacağız.
Şehirlerin kimliğini o şehre ait unsurların belirlediği dünyamızda, topraklarında onlarca şair, yazar ve sanatçı yetiştiren Kahramanmaraş bu zenginliğine kayıtsız kalamazdı. şehrimizin ve ülkemizin en önemli değerlerinden Üstad Necip Fazıl Kısakürek temalı Ulusal Şiir Festivali inanıyorum ki hem Kahramanmaraş’a hem de bütün kültür dünyamıza hitap edecektir.
23-28 Mayıs 2012 tarihleri arasında Atatürk Parkında düzenlenecek olan
“Ulusal Şiir Festivali”, Türkiye’den ve değişik ülkelerden gelecek 200 şairin katılımıyla gerçekleştirilecek. Kenan Işık, Mustafa Ceceli, Uğur Işılak, İbrahim Sadri ve Bedirhan Gökçe gibi ünlü sanatçıların renk katacağı festivalde bir dizi açılış da gerçekleştireceğiz. Festival süresince Belediyemiz tarafından yapımı tamamlanan şairler parkı, şair ve yazarlar okulu, kütüphane ile restorasyonu tamamlanan tarihi bir konak şairler ve yazarlar evi olarak açılışını gerçekleştireceğiz,.
Son olarak Şair Gülten Akın’dan
“Adamın su gibi akanıdır Maraşlı
Biberde çeltikte pamukta elleri
Sim işler, oyma yapar, edik diker gibidir
Sinsin oynar, halay çeker, diz kırar gibidir
Kuşanıp ava giderken
Bataktan alırken turacı
Giyinip çarşıya varırken
Kara şalvar ak işlik
Gözleri ışığı ve geceyi paylaştırır
Kaşları onuru ve sevdayı
Adamın su gibi akanıdır Maraşlı” diyor hepinizi şiirin başkenti Kahramanmaraş’a davet ediyorum.
Şiir okuyan banklar
Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Davut Göksu'nun da bir konuşma yaptığı toplantıda festival süresince Maraş'ın çeşitli noktalarına yerleştirilecek olan “Şiir Okuyan Banklar”dan Necip Fazıl'ın “Sakarya” ve Nazım Hikmet'in “Ne Güzel Şey Seni Hatırlamak” şiirlerinin okunduğu banklar ile “Şiir Kumbarası” da tanıtıldı.
Bu yılki teması hem doğum hem ölüm yıldönümü 25 Mayıs olan Türkçe üstadı şair Necip Fazıl Kısakürek olarak belirlenen festivalde Şairler ve Yazarlar Okulu, Şairler Parkı, Şair ve Yazarlar Evi açılacak.
Festivalin en dikkat çekici etkinliklerinden biri ise “Çatkapı Şair Buluşması” olacak. Festivale katılan her şair, farklı ilköğretim okullarında sınıflara çatkapı girerek şiirler okuyacak, çocukların şiirle tanışmasını sağlayacak.
Aşıklar ve halk ozanları da festivalin önemli bir parçası. Festival kapsamında kent meydanlarında aşıklar atışacak, halk ozanları şiirlerini okuyacak. Sokaklara “Şiir Kumbarası”nın da kurulacağı festival, 27 Mayıs akşamı Necip Fazıl Kısakürek Onur Ödülü'nün verilmesiyle son bulacak.
Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın basın toplantısına aynı zamanda Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Davut Göksu, şair Cemal Ünaldı, Sultan Abdulhamidhan’ın torunu Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, tarihi Dulkadiroğlu Devlet Hükümdarlarından Sultan Alaüddindevle Bozkurtun torunu Hakan Türker Dulkadiroğlu ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mustafa Semerci, Özel Kalem Müdürü Fatih Ertaş ile basın mensupları katıldılar.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Kuzey çevre yolumu güney çevre yolumu gerekliydi ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner693