02 Aralık 2022 Cuma

YEM YÜKLÜ KAMYONET TERS DÖNDÜ

TİCARETİN, TÜCCARIN VE SANAYİCİNİN BAŞKAN ADAYI BULUNTU

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkan Adayı Mustafa Buluntu, oda seçimleriyle ilgili gazetecilere değerlendirmede bulundu.

17 Ekim 2022 Pazartesi 20:38
Bu haber 1233 kez okundu
TİCARETİN, TÜCCARIN VE SANAYİCİNİN BAŞKAN ADAYI BULUNTU

TİCARETİN, TÜCCARIN VE SANAYİCİNİN BAŞKAN ADAYI BULUNTU

 

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkan Adayı Mustafa Buluntu, oda seçimleriyle ilgili gazetecilere değerlendirmede bulundu.

 

Bir otelde düzenlenen basın toplantısında konuşan Mustafa Buluntu, seçimlerin demokratik bir yarış olduğuna dikkat çekerek, projeleri hakkında bilgi verdi.

 

Buluntu, burada açıklamasında; “Tabi haftaya çok buruk başlıyoruz. Hafta sonu hem Elbistan’ımızda şehidimiz vardı hem de Bartın’daki maden ocağı patlamasında 40’ın üzerinde şehitlerimiz oldu. Hepsine Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Kahramanmaraş Basını bizim için çok önemli. Sadece seçim dönemlerinde değil, her dönem şehrimiz adına bir nevi kamu görevi yapmaktalar. Birçoğunuzla yıllara dair dostluklarımız ve hukukumuz var. Basın toplantısı konseptini düşünürken; ‘Acaba tüm ekip arkadaşlarımızla beraber mi toplantımızı yapalım, yoksa sadece basın mensuplarıyla ben mi baş başa bir toplantı düzenleyelim?’ diye düşündük. Ama benim fikrimce, ben ve sizlerle baş başa toplanmak, daha samimi ve dost ortamında biraz daha sohbet tarzında sizlerle birlikte olmak istedim. 19 Kasım'da yapılacak olan Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde Yönetim Kurulu Başkan Adayı olduğumu bir kez daha sizlerin huzurunuzda kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.

 

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı adaylığı mı açıklamadan önce, şehrimizin tüm sanayicileri ile, ticaret erbabı ile, tüccarıyla, esnafıyla ve toplumun tüm kanaat önderleri ile tek tek ziyaret ederek görüşmeler yaptım. Kimseyi dışlamadım. Tüm iş insanlarıyla ayrım gözetmeden en ücra köşedeki toplumun bütün kesimleri ile bir araya geldim. Fikirlerini sordum, aday olacağımı söyledim ve yaptığım istişarelerin neticesinde aldığım olumlu tepkiler üzerine, ticaretçinin de tacirin de sanayicisinin de, üzerinde büyük çoğunlukla ittifak ettiği, tüm kesimlerin ortak desteklediği biri olarak aday olmaya karar verdim.

 

Çok değerli basın mensupları bakın birçok sosyal medya hesaplarında yalan yanlış bir sürü kampanyalar yürütülüyor. 1995 yılından bugüne kadar çok adaylı bir seçim yapmamış olan ticaret ve sanayi odası benim adaylığımla beraber ilk defa bir seçim atmosferi ile tanıştı. İlk defa komiteler sahada aktif çalışmaya başladı. 5.000 aktif ve 5.000 pasif üyesi ile 10.000'in üzerinde üyesi bulunan, ticaret erbabının, tüccarın, sanayicinin bir araya geldiği ve şehrin ekonomisini temsil eden çok önemli bir kuruluş.

 

Bugün Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde çok büyük bir hareketlilik getirdiğimize inanıyoruz. Her dönem genellikle tek liste ile gidilen seçimde, sadece sektörlerin öncü isimleri değil, birçok üyenin bile haberdar olmadığı kapalı kapılar arkasında yapılan çalışmada adeta atama yapar gibi oluşturulan yönetimden bugün tam demokrasiye geçiyoruz.

 

Arkadaşlar, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde oy kullanmaya sahip şirket temsilcileri bu zamana kadar Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasının varlığından aidat dışında ne kadar haberdardı?

 

Bugün tüm üyeler tek tek aranıyor, ziyaretler yapılıyor. Gördüğümüz üzere oluşturduğumuz hareketlilik daha ilk günden kendini gösterdi.

 

Hiç kimse halka gitmekten ve tercihinden çekinmemeli, kaos ve olumsuz algılarla değil, gerçek samimi düşünce ve projelerle sahada çalışılmalı. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası saygın bir kuruluştur ve bu kurumun saygın üyeleri en doğru kararları ile seçimleri tamamlayacaktır.

Demokratik, çoğulcu katılımla yapılan seçimler her zaman kalite ve rekabet getirir. Bu bir savaş değil, tam aksine demokratik bir yarıştır. Bize düşen bu yarışı güzel yönetmek, insanları gerip kırılmalarına sebebiyet vermemektir. Oda seçimlerinde oy kullanacak insanları lütfen küçümsemeyin. Tüccar olsun, Ticaret erbabı olsun, Sanayicilerimiz olsun hepsi bir bütündür. Bunları birbirinden ayrı tutmak, ayrıştırmak, aralarına nifak tohumları ekmek son derece yanlıştır.

 

İnsanlar arasında kırgınlıklar oluşturmak, iş bağlantılarıyla tehdit etmek, adayların destekleyicileri ile algı oluşturmak ve seçimi normal rotasından başka yerlere çekmeye çalışmak Kahramanmaraş'a yapılacak en büyük ihanettir. Bizim için en küçük ticaret erbabı ile en büyük sanayicimiz arasında hiçbir ayrım yoktur. Kendi alın teri ve emeği ile üretim yapan, istihdam yaratan, şehrimize katma değer sağlayan, bizi desteklesin desteklemesin tüm iş dünyasına saygımız sonsuzdur. Bu seçim 29 komitede, yoğun katılımlı ve çok adaylı tam demokratik bir seçimdir.

 

Burada bizlere düşen, bu sandıktan çıkacak sonuçlara herkesin saygı duyması ve tebrik etmesidir. Kahramanmaraş’ımızın şu an ihtiyaç duyduğu şey ortak akıl, birlikte hareket etme, her kesimi bünyesinde barındıran kimseyi dışlamadan güçlü bir istişare mekanizmasının kurulduğu bir ticaret ve sanayi odası oluşmasıdır. artık değişim ve dönüşüm zamanı. sonuçta kazanan Kahramanmaraş olsun diyor ve proje sunumumuza geçiyorum” ifadelerine yer verdi.

 İŞTE BULUNTU'NUN PROJELERİ

 1. Sektör kurulları daha aktif hale getirilecek.
 2. Tic. Ve San. Odası olmayan ilçelerimizden meclis veya komitelere üye alınarak ticaret veya sanayi erbabının sorunları yerinden takip edilecek.
 3. Her ay yapılan meclis toplantısına ve bazı yönetim kurulu toplantılarına sektör kurulları davet edilecek, özel gündem maddeleri oluşturulacak.
 4. Firmaların sorunları kurumsal olarak çözüme kavuşturulacak.
 5. Tic. Ve San. Odamızın kurumsal kimliği ön plana çıkartılacak.
 6. Şehir adına alınacak kararlardan Tic. Ve San. Odası daha güçlü insiyatif alarak daha belirleyici olacak.
 7. Şehrimizde gerekli organizasyonları yaparak iş dünyasının BTB görüşmelerle ufkunu ve vizyonunu genişletmek.
 8. Şehrimizin gelişmiş sektörlerini yurtdışına açacak çalışmalar yapmak.
 9. KMTSO akademi projesi eğitimlerin düzenlenmesi konusunda ülkemizin en önde gelen üniversiteleriyle ve profesyonel eğitim veren kurumlarıyla işbirliği yaparak üyelerimizin işletmelerindeki uzman çalışanların iş hayatındaki gelişim ve başarılarına katkı sağlayan, onlara yeni ufuklar kazandıran bir eğitim ve gelişim platformu oluşturmayı hedeflemektedir.
 10. Yeni ilan edilen OSB’ler.
  • Kızkapanlı OSB çalışması hızlandırılacak ve devriye alınacak.
  • Tomsuklu Tekstil İhtisas OSB çalışmaları ve ilavesi hızlı bir şekilde bitirilecek.

 1. Orta ölçekli sanayi bölgeleri oluşturulacak.
  • Çorlu Velimeşe,Hadımköy örnekleri
 2. Küçük sanayi esnafımıza önderlik edilecek,1000 m2 ile 10.000 m2 arası kapalı alanlar kurulmasına önderlik edilecek, ticaret ve tacirlerimizin desteklenmesi sağlanacak.
 3. OSB’de ortak laboratuvar ve test cihazlarıyla donatılmış akredite test laboratuvarı kurularak tüm üyelerimizin ortak kullanımına sunulacaktır.
 4. OSB’lerde dönüşüm ıslah OSB’ler ayrıca çarpık sanayileşmeyi ortadan kaldırarak ve sanayinin çevreye olan etkisini en aza indirerek bulundukları şehre ve bölgeye katkı sağlamayı hedeflemektedir.
 5. OSB’ler planlanırken konut planlaması projesi.
 6. Teknoloji koordinasyon ve ar-ge merkezi akademik dünya ile işbirliğinde ar-ge, test, analiz, muayene, teknik raporlama, eğitim ve proje geliştirme gibi faaliyetlerle hizmet alanına giren sektörlere yüksek kaliteli, güvenilir, tarafsız, akredite, katma değeri yükselten yenilikçi çözüm ve hizmetler sunmak misyonuna yüklenen TEKNOLOJİ KOORDİNASYON VE AR-GE MERKEZİ kurulacak.

 1. Uzay, havacılık eğitim merkezi

Genç nesillere uzay- havacılık sektörü sevdirilecek, bu alanlarda oluşturulacak eko sistemin temellerinin eğitim ile başlatılması hedeflenmektedir. K.Maraş uzay- havacılık sektörüne geçiş kapsamında sanayide başlayan dönüşümün güçlendirilmesi ve sektörde kalıcı hale getirilmesi için gençlerin uzay ve havacılık sektörüne ısındırılması, onların gelecek hedefleri için hayallerine pencere açabilmesi amacı ile bu proje hayata geçirilecektir.

 1. Moda ve tasarım merkezi kurulacak olgunlaşma enstitüsü ile ortak projeler planlanacak.
 2. Dijital kütüphane

Odamızca yayınlanan tüm eserler dijital ortama aktarılarak üyelerimizin yayınlarımıza ulaşması sağlanacaktır.

 1. Yeşil büyüme projesi

 Yeşil büyüme projemiz kapsamında şehrimizde bulunan tüm sanayi bölgeleri K.Maraş valiliği liderliğinde ve KMTSO koordinatörlüğünde büyükşehir belediyesi ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi işbirliğiyle temiz üretim işbirliği protokolü yapılarak sürdürülebilir ve çevreye duyarlı iş modelinin geliştirilmesi hedefini taşımaktadır. KMTSO yeşil Büyüme Projesi kapsamında kurulacak Enerji Verimliliği Merkezi, çevreye duyarlı büyüme odaklı iş modelini üyelerimize uyarlama konusunda önemli bir rol olacaktır.

 1. KMTSO Sosyal Tesis.
 2. KMTSO kart

KMTSO kart ayrıcalıklı üye kartı ile oda üyelerimizin çeşitli avantaj ve fırsatlardan yararlanması amacıyla ortak satın alma anlaşmaları gerçekleştirmek ve bu anlaşmalardan yararlanma sürecinde ihtiyaç duyulan hususlarda rehberlik desteği sağlanması için oluşturulmuş bir projedir.

 1. Beyaz Masa ( Çözüm masası)
 2. Turizm ve Gastronomi
 3. Üyelerimiz için yapacağımız kreş çalışan annelerimizin yavruları için sıcacık bir yuva olacaktır.
 4. Sosyal sorumluluk projeleri

KMTSO tarafından oluşturulacak fon ile ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı, burs, eğitim yardımı yapılacak.

 1. Meclis toplantısına şehrin önde gelen emeği geçmiş iş adamları davet edilecek.

 1. Şehrimizde ilk sanayileşme hamlesini başlatmış değerli iş insanlarının hayatı bir belgesel haline getirilerek sağ olanların kendilerine, vefat eden aramızdan ayrılan değerli büyüklerimizin ailelerine onur ödülü takdim edilecek.
 2. Yüksek istişare kurulu kurulacak.

Projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Buluntu,  gazetecilerin sorularını yanıtlamasıyla toplantı sona erdi.

Projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Buluntu,  gazetecilerin sorularını yanıtlamasıyla toplantı sona erdi.

(SON-


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Kuzey çevre yolumu güney çevre yolumu gerekliydi ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner693