banner983

banner976
06 Aralık 2023 Çarşamba

TİRŞİK’DEN SABUN YAPTI!

Yaklaşık 7 yıldır sabun üretimi yapan geleneksel sabun üreticisi Yaşar Topuz, Andırın doktoru ‘tirşik’ten sabun yaptı.

20 Şubat 2020 Perşembe 13:45
Bu haber 2026 kez okundu
TİRŞİK’DEN SABUN YAPTI!
 

TİRŞİK’DEN SABUN YAPTI!

Yaklaşık 7 yıldır sabun üretimi yapan geleneksel sabun üreticisi Yaşar Topuz, Andırın doktoru ‘tirşik’ten sabun yaptı.

Kahramanmaraş’ta Azerbaycan Bulvarı'nda Euronet adında süs ve organizasyon işiyle uğraşan, daha öncesinde yaptığı mali müşavirlik bırakıp ek iş olarak dekoratif sabunculuk imalatına başlayan Yaşar Topuz, keçi sütlü, ballı, lavantalı, soğanlı ve Andırın doktoru olarak da bilinen tirşik bitkisinden yaptığı sabun ile duyanları hayrete düşürdü. Amacının Andırın tirşiğini hem Türkiye’ye hem dünyaya tanıtmak olduğunu söyleyen topuz, “Tirşiğin madem çorbasını içiyoruz bunun sabununu da güzellik için yaraları iyileştirmek için neden kullanmayalım. Sabunda da yapılabileceğini ön görerek Türkiye’ye yeri geldiğinde de dünyaya tanıtımını yapıyoruz” dedi.

“İKİNCİ İŞİMİZ, BİRİNCİ İŞİMİZ OLDU”

 Mali müşavirlikle beraber 2’inci mesleği olarak başladığı işin zamanla birinci işi olduğu belirten Yaşar Topuz, yaptığı sabunların bütün detayını şu şekilde anlattı; "Esasen mesleğim mali müşavirlik. Mali müşavirliği bırakıp 2014 yılında ikinci işimiz, birinci işimiz oldu. Mağazalaşma sürecine girdik. Mumculuktan gelmeyiz. Sabunculuğa da ilk önce dekoratiften başladık. Sonra biz dekoratif imalattan doğal sabunları da üretmeyi başladık. Talep neyi gerektiriyorsa; soğanlı, sabun, ballı sabun, keçi sütlü sabun. Özellikle keçi sütülü sabunda önemli bir nokta var. Kış sezonunda keçi sütü bulmak zor Mado’nun keçi sütünü kullanıyoruz. Kilosu 15 liradan alıyoruz. Kaliteli bir yapısı var Mado keçi sütünün. Cilt güzelli için tirşik sabun yapma ihtiyacı duyduk. Coğrafi işaret olarak tirşik sabununun Kahramanmaraş’a yansıması bence bir Maraşlılara dondurmadan sonra farklı bir açılım getircek. Atalarımızın Türkmen obalarının çorbası tırşiğin faydasını biliyoruz. Geleneksel bir şekilde büyüklerimiz derki yaşlı birisinin şalvarını tirşiğin üzerine atarsan daha eşki olur derler. Tirşiği fermente etmeden suyunu alıp kaynattıktan sonra suyunu sabunun üzerine koyup bırakıyoruz. Tirşik anti bakteriyel özelliği olan bir bitki. Dünyada yılan otu diye bilinir.

 “DÜNYANIN EN KALİTELİ TİRŞİĞİ DİYORUZ”

 Avrupa'da, Rusya'da her yerde yetişen bir bitki ama bunu Avrupa özelliklede Fransa'da bu yılan otu sabunu en çok satan 2. sabundur. Bilimsel adı Dracunculustur. Bunu tedavi merkezinde aromatik yağ olarak masaj yaparken kullanıyorlar teragon diye geçer literatürdeki adı internette araştırma yapmak isteyen olursa bakabilir teragon diye aromatik yağ türüdür. Cildi güzelleştirir, sıklaştırır, vitamin verir, cildi parlaklaştırır. Yani yılan otunun belli bir faydası var ama biz buna ne diyoruz? Tirşik. Bu tirşik dünyanın en kaliteli tirşiği diyoruz ki Andırında. Andırında yetişiyor Osmaniye’de Adana’da, Toroslar'da Antalya’da Mersinin yaylalarında yetişiyor tirşik ama bunun Toroslarda en bilindik çorbalaşmış gelenekselleşmiş hali Maraş’ın Andırın ilçesi ve andırın tirşiği olarak da biliniyor. Bunun patentini aldık. Maraş’ın bir coğrafi işareti oldu. Şimdi Andırınlılar diyecek ki neden Kahramanmaraş, Andırın Maraş’ın ilçesi kardeş zaten. Bu tirşik artık Kahramanmaraş’a özgü hale gelmiş. Şimdi Antepliler baklavanın patentini almışlar. Mardinliler Bıttım sabununun patent tescilini almışlar. Bizde tirşiğin tescilini aldık. Tirşiğin çorbasını da yaparız, sabununu da yaparız, salatasını da yaparız. İstediğimiz her türlü tirşiklikle yapılabilecek her şeyi her malzemeyi yaparız. Kremini yapan var mıdır? Vardır ama ben o konuları araştırmadım ama öncelikle bunun sabun yapımında kullanılabileceğini öngördüm bu öngördüğüm süreçte de şu an sabun geleneksel yöntemle üretmeye başladım halkımız talep ettikçe üretiyorum. Bunun keçi sütünden yapıyorum, limonlusundan yapıyorum, lavantalısını yapıyorum, kekiklisini, ısırgan otlusunu yani Bıttım sabununu bile yapabiliyorum. "BUNUN KIYMETİNİ DAHA YENİ ANLIYORUZ" Talep geldikçe, halkımız istedikçe bunları üretiyorum. Şu anda yöresel bir açılım olsun diye biz tirşiği hem Maraş’a tanıtmak hem Türkiye’ye tanıtmak için tirşikten sabun ürettik. Gelecekte tirşik denince market raflarında yerini alsın. Tirşik sabunu Maraş'a özgü bir ürün olarak aynı mardine özgü bıttım sabunu gibi yerini alacak İnşallah. Bıttım sabunu melengiç kahvesinin yağıdır. Melengiç kahvesinin yağının sıkılmış hali. Zeytinyağı gibi melengiçte tohum haldeyken kaynatılmış ve yağ haline getirilmiş kaynatılmış ve sabun yapılmış hali. Tirşiğin de fermente etmeden kaynatıyoruz suyunu alıyoruz. Tirşiğin yemyeşil bir suyu var suyunu alıyoruz, bunu da sabunda kullandığımız suyun yerine kullanıyoruz. Tirşiğin yağı için Kahramanmaraş’ta geliştirilmiş bir tesisi yok keşke öyle bir tesis olsa da Kahramanmaraş’ta biz tirşik yağını alsak sivilceler için kullanılabiliyor ve yaraları iyileştiriyor intihaplı yaraları iyileştiriyor. Lokman hekim diyor ki: Ölüme bile çaresi var. Ölümün demiş biz çaresini bulduk yani atalardan gelen böyle bir söz var. Biz Kahramanmaraşlılar olarakta şu anda bunun kıymetini biraz daha yeni anlıyoruz. Sabundan tirşiğin anlamının bilinmesi de önemli bir şey.

 "SABUNLARIMIZ DUBAİ YE KADAR GİDİYOR"

Satışla ilgili halkımız bir merakı var alan var. Normal de biz dekoratif sabun imalatçısıyız ama natural doğal ev yapımı sabun da üretiyoruz. Bu ürettiğimiz sabunları arz talep ölçüsünde bir talep oluşmaya başladı. Bunun bilincinde çoğunlukla Kahramanmaraşlılar olduğu için soruyorlar hani bizde isteğe göre davranıyoruz zaten. Günlük taze süt gibi 1 kilo, 2 kilo, 3 kilo isteyenlere bunu üretebiliyoruz. Bu zaten daha fikir daha yeni olgunlaşmış hali aşama olarak benim buradaki amacım kültür olarak bizim Kahramanmaraş’a bir hediyemiz olusun. Tirşiğin madem çorbasını içiyoruz bunun sabununu da güzellik için yaraları iyileştirmek için zaten kullanılan bir ürün. Literatürde bilim bir bitki biz bunu sadece sabunda da yapılabileceğini ön görerek tanıtarak Türkiye’ye yeri geldiğinde de dünyaya tanıtımını yapıyoruz. Sabunlarımız Dubai ye kadar gidiyor talep görüyor. Deneme yanılma metoduyla tavsiye metoduyla inşaat dairesi olan birçok İstanbul'da Dubai'den gelen Arap var inşaat firması arkadaşımız vardı Dubai'de iş merkezinde olan bir Arapla tanıştım oraya sabun verdik dekoratif sabun doğal sabunlar dan da ürettik verdik hani yurt dışından da talep görüyor. Şu anda ama minimum düzeyde böyle ihracatı zorlayacak şekilde büyük miktarda satış değil. Bu ivmeyi zamana göre yaymak istiyoruz.

"MAKİNE DAHA ÇOK ÜRETİR EV YAPIMI DAHA AZ ÜRETİR"

Bir sıralama olarak doğal sabun yapımında Türkiye’nin bir ağırlığı var dünyada. Rusya dan tut Afrika ülkelerine kadar Nizip'te Antep'te sabun üreticileri var Hatay’da bunlar yurt dışına Amerikaya kadar sabun satıyorlar. Biz Maraş’ta sadece ilk olduk firma olarak. Kahramanmaraş’ta üretici olarak ilk olduk. Evinde kendi yapan bayanlara bir şey demiyorum. Hangi dünya pazarlarına açılma hedeflerimiz var Türkiye pazarı, dünya pazarı yaptığımız sabunların kalitesine göre yani evde yapılan ev yapımı sabunu Avrupa da, Afrika da ev hanımları dilim dilim sabun şeklinde, pasta kıvamında üretim yapıyor evi için çevresi için. Avrupa ve Amerika için bu tür üretimler yaygın ama biz endüstriyel değil ev yapımı kıvamında bu sabunlarla ilgili tesisler var. Avrupa da ev yapımı sabun diye Tesisler olan yerler de var. İsim vermeyeceğim x sabun firması yılda 100 bin ton üretimleri vardır ama bizim sınıfımız şu doğal sabun üreticisi el yapımı üretir. Geleneksel yöntem değdiğimiz ev yapımı sistemiyle bunu üretiyoruz. Ev yapımı olduğu zaman makineyle ev yapımı arasındaki fark şudur makine daha çok üretir ev yapımı daha az üretir. Üretilen malın bedeli yüksek olur. Makineyle ürettiğin 1 TL ise ev yapımı ile yaptığın ürünün fiyatı 3 liraya kadar çıkabilir. Sabunda kullandığın yağ kalitesine göre; pamuk yağı, Hindistan cevizi yağı pal yağı Ayçiçek yağı, zeytinyağı gibi sabun ham maddeleri var. Sabunun yapılışıyla ilgili bilgi vereyim: su, yağ kostiktir. Bunun belli bir pH değeri vardır. Her yağın belli bir sabunlaşma derecesi vardır. Örneğin zeytinyağı 124, ayçiçek yağı 1 kg de 124 gram kostik yer. Pamuk yağı biraz daha ağır bir yağdır o biraz daha fazla kabul eder. Yani her yağın belli bir sabunlaşma derecesi vardır. Bu sabunlaşma skalası dünyada; cetvelleşmiş, oturmuş kimyasal oranları vardır. Tüm sabun üreticileri bunları bilir biz bu

"AMERİKADAKİ EV HANIMLARI DETERJANLARINA KADAR DOĞAL"

Geleneksel yöntemle Kahramanmaraş’ta özel kurumlarda belediyenin, Valiliğin doğal sabunla ilgili kursları yok Kahramanmaraş için eksiklik olarak görüyorum bunu. Bunların kursları verilebilir 2015’ten sonra dekoratif sabuna biz Kahramanmaraş Belediyesinin bir adımını gördürdük ama doğal sabunun yapımı ile ilgili bir boşluk var bu hobi sanatı olarak da yapılabiliyor. Ev hanımları kendileri de yapabilir. Biz üretiyoruz satıyoruz ama ev hanımları bunu kendileri de hobi olarak yapabilirler araştırabilirler bize sorabilirler. Bize soran herkese yardımcı olabiliriz. Özel teşebbüslerden talep gelirse Valilik takibinde kurslardan talep gelirse biz bu sabun yapımı ile ilgili ilimizde doğal sabun yapımı için öncülük etmek isteriz özellikle festivalde. Tirşiğin festivalini düzenliyorlar sabun yapımını da katabilirler bu festivalde. Festivalde tirşik sabunlar dağıtılabilir yöre insanın bunu talep etmesi için halkımızın özellikle bayanlarımızın evde daha çok vakitleri olduğu için sabun yapımını öğrenilirler sabunlarını esanslarını bizden talep edebilirler. Biz bunun esanslarını satıyoruz ham maddelerini satıyoruz dekoratif yapmak isteyene dekoratif doğal sabun yapmak isteyene doğal sabun malzemelerini temin ediyoruz. Biz üretici olduğumuz bu kolda hem bölgemiz hem Kahramanmaraşımız için bayanlar bunu talep ederse biz yardımcı oluruz. Amerika'daki ev hanımları deterjanlarına kadar doğal olsun diye kimyasal olmadan kendileri üretiyor sabunlarını hatta borakstan yağ çözücü hangi böyle ev hanımlarının kendileri özel bu alanda uğraş verip kendi evlerinin kullanacağı 1 yıllık ihtiyaçlarını kullanıyorlar. Buradaki özenti şu batıdan geliyor bu bilgi ve kültürel akım şimdi bizim halkımızda aynısını yapabilir.

"SAĞLIK BAKANLIĞININ DENETİMİNDEN GEÇİYOR"

Sabun üretiminde ev yapımı sabun üretiminde bir sıcak proses yöntem var bir de soğuk proses yöntemi var sıcak proses yönteminde kendi içinde endüstriyel sıcak proses evde ev yapımı sıcak proses var. Endüstriyel proseste pal yağından Malezya'dan ve Endonezya'dan sabun cipsi dediğimiz bir ham madde var bu ham madde genelde yüzde 80 yüzde 90 bütün sabuncular kullanıyor. Bunun bitkisel olmasına dikkat etmeleri gerekiyor. Bitkisel olan sabun cipsi içerisinde katkı malzemesi bulunma ama bitkisel olmayan sabun cipsinin ithal edenler var mıdır bilmiyorum. Hayvansal yağları da eritip sabun yağları haline getiriyorlar. Hayvansal sabun cipside sabun için nizamidir kabul edilebilir. Onun denetimini tarım bakanlığı mevzuatı çok güzel yönetiyor yurt içine giren ham maddeleri denetleyerek yurt içine kabul ediyor. Kimse rast gele istediği sabun cipsisini Türkiye de kullanamaz. Sağlık Bakanlığının denetiminden geçiyor. Sabun cipslerini alıyorlar sabun üreticileri eritip yağlarla aromalarla, atık yağlarla güzel sabunlar üretiyor. Sıcak proses yönteminde yağları kostikte sabunlaştırmak için kaynatma metodu var. soğuk proses yönteminde de Avrupa da ve Amerika'da en çok talep gören yöntem. Blenderdan kırma metoduyla mesela yağ, su belli derecede ikisininde 45 derecede karıştırılması lazım. Biri 60 derece biri 45 derece olursa sabunlaşma tam gerçekleşemez. Sabunlaşma öyle bir şey ki suyun, yağın ve kostiğin 45 derecede kaynaşması gerekiyor. Suyun içine kostik katıp kostiği suda yediriyoruz 45 derece hem suyu hem yağı karıştırıyoruz blendırla tam 10 dakika çekiyoruz 10 dakika çektikten sonra yerleştiriyoruz. Dekoriflik için işte lavanta bitkileri, kekik, kahve çekirdekli veya karpuz çekirdekli gibi tasarımla dekoratifliğini artırabilecek şeyle. Renklendirici katmak isteyenler renklendirici katabilir bizde renklendiricileri var sabun prosesi tamamen bilimsen" ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

marasmedyamerkezi.com  
kahramanmarasspor.com
maraşhaberler.com
özürdilerim.com
sütçüimam.com
dulkadiroğlu.com
fatiherkoç.com
onikişubat.com
46haber.com
Anahtar Kelimeler: TİRŞİK’DEN SABUN YAPTI!

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Kuzey çevre yolumu güney çevre yolumu gerekliydi ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner693