banner884

banner888

banner770

banner866
16 Ocak 2021 Cumartesi

MİNİKLER İTFAİYE ARAÇLARINI TANIDI

YAPILANDIRMADAN FAYDALANMAK İSTEYENLER DİKKAT

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Harun Akbalaban, SGK'ya olan borçların yapılandırma fırsat ve avantajının 17 Kasım 2020'de başladığını ve 31 Aralık 2020'de sona ereceğini belirterek, borcu olanları geç kalmamaları konusunda uyardı.

07 Aralık 2020 Pazartesi 13:46
Bu haber 2812 kez okundu
 YAPILANDIRMADAN FAYDALANMAK İSTEYENLER DİKKAT
 

YAPILANDIRMADAN FAYDALANMAK İSTEYENLER DİKKAT

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Harun Akbalaban, SGK'ya olan borçların yapılandırma fırsat ve avantajının 17 Kasım 2020'de başladığını ve 31 Aralık 2020'de sona ereceğini belirterek, borcu olanları geç kalmamaları konusunda uyardı.

SGK İl Müdürü Harun Akbalaban, 7256 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”la ilgili bir basın toplantısı düzenledi. SGK İl Müdürlüğü’nde gerçekleşen toplantıda yapılandırma fırsatının tüm detaylarını anlatan Akbalaban, yapılandırma fırsatının sigortalılara, işverenlere büyük kolaylıklar sağladığını vurguladı. Akbalan, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği üzere 11/11/2020 tarihli ve 7256 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” 17/11/2020 tarihli ve 31307 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olup söz konusu Kanun ile Kurumumuza ilişkin borçlara yeniden yapılandırma hakkı tanınmıştır.

YAPILANDIRMA HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

 Söz konusu Kanun ile Kurumumuz tarafından 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre takip edilen, 2020/Ağustos ve önceki aylara ait olup Kanunun yayım tarihi olan 17 Kasım 2020 tarihi veya Kanunun ilgili hükümlerinde belirtilen sürelerin sonuna kadar tahakkuk etmiş ve kesinleşmiş olduğu halde ödenmemiş olan Kurumumuz alacakları ile takip ve tahsili Kurumumuza verilen alacaklar, yapılandırılmaktadır. Sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, İşsizlik sigortası primleri, 31.12.2020'den önce kesinleşen idari para cezaları, İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları, Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, İsteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri, 6183/48. madde kapsamında taksitlendirilen alacaklar, Kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların; henüz ödenmemiş fer’ileri, 5510/Ek-5, Ek-6 ncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primleri, yapılandırma kapsamındadır.

YAPILANDIRMA SİZE NE KAZANDIRIYOR?

 Yapılandırma kapsamındaki borç asılları ile bu borçlar için ödeme sürelerinin bittiği tarihlerden kanunun yayımlandığı 17 Kasım 2020 tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu borçlara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tahsilinden vazgeçilecektir.

 PEŞİN ÖDEME NE SAĞLIYOR?

Yapılandırılmış borçların peşin/ilk taksit ödeme süresinde tamamen ödenmesi halinde hesapla­nan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’si silinecek, borç aslı ve hesaplanan Yİ-ÜFE’nin kalan yüzde 10’u tahsil edilecek. İki taksitte ödeme de ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’si silinecektir.

YAPILANDIRMA BAŞKA NE TÜR AVANTAJLAR SAĞLAMAKTADIR?

 Bağ-Kur borcu olanların, ilk taksitlerini ödedikten sonra cari aylarda 60 günden fazla prim borçlarının olmaması halinde, GSS borcu olanların ise son 1 yıl içinde 30 gün prim ödeme gün sayısına sahip olması halinde hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek ve hastaneye gittiklerinde provizyon alabilecekler.

 BORÇLARINI YAPILANDIRAN İŞVERENLER,

İlk iki taksitin ödenmesi durumunda borcu yoktur yazısı alabilecek, (Teminat iadesi ve ilişiksizlik belgesi için borcun tamamının bitirmesi gerekir) Bu borçlarından dolayı haklarında icra takibi ve haciz işlemi yapılmayacak, Yapılandırma dışında borcu yok ise teşviklerden yararlanabileceklerdir.

ÖDEME VE TAKSİT SEÇENEKLERİ NELERDİR?

 

 Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar için peşin veya ikişer aylık dönemler halinde 18 taksite kadar (36 ay) ödeme imkânı getirilmiştir. • 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ikişer aylık dönemlerde ödenebilecektir. Tercih edilen taksit sayısına göre güncellenecek tutar aşağıdaki katsayılara göre belirlenecektir. • 6 eşit taksit için (1,045) • 9 eşit taksit için (1,083) • 12 eşit taksit için (1,105) • 18 eşit taksit için (1,15)

YAPILANDIRMA HANGİ HALLERDE BOZULUR?

Yapılandırılan borcunu peşin ödemeyi tercih edenler, bu tutarı 01.03.2021 tarihine kadar; taksitle ödemeyi tercih edenler ise ilk iki taksiti zamanında ödememeleri durumunda yapılandırmaları bozulacaktır. İlk iki taksit süresinde ve tam olarak ödenmekle birlikte, bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksitin ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma bozulacaktır.Taksit tutarının yüzde 10’u aşılmamak kaydıyla 10 TL ye kadar yapılmış eksik ödemeler ihlal sayılmamaktadır.

İDARİ PARA CEZALARINDA YÜZDE 50 İNDİRİM

Yapılandırmaya başvuranların idari para cezalarının yüzde 50’si ile bugüne kadar uygulanan gecikme cezası ve zammı tamamen silinecek, kalan yüzde 50'lik kısma sadece Yİ-ÜFE (Yurtiçi Üretici Fiyatları Endeksi) uygulanacaktır.

 GSS BORCU OLAN SİGORTALILARIMIZ BU YAPILANDIRMADAN NASIL FAYDALANABİLİR?

 Genel sağlık sigortalılarının prim borçları 7256 sayılı Kanunla re’sen yapılandırılmıştır. Bu sigortalıların 31.08.2020 ve öncesine ait GSS prim borçlarının ana parasının 30.04.2021 tarihine kadar ödemesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammı silinecektir. 5510/60-g kapsamında GSS sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanların 31.03.2021’e kadar gelir testine başvurması halinde GSS prim borcu, gelir testi sonucuna göre ilk tescil başlangıç tarihine göre güncellenecektir. Gelir testi sonucunda hane içindeki geliri asgari ücretin 1/3’den az olduğu tespit edilenlerin borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.

YAPILANDIRMA BORCUNUZU NASIL ÖĞRENEBİLİRSİNİZ?

İşverenlerimiz; E-bildirge uygulaması üzerinden borçlarını öğrenebilir, yapılandırma başvurusunda bulunabilir ve ödeme planlarını görüntüleyebilir. Primini kendi ödeyen 4/a sigortalılarımız; E-devlet üzerinden borçlarını öğrenebilir ve ödeme planlarını görüntüleyebilir. 4/b sigortalılarımız; E-devlet üzerinden borçlarını öğrenebilir ve ödeme planlarını görüntüleyebilir. 4/c işverenlerimiz ise; Kesenek Bilgi Sistemi Uygulamasından kullanıcı adı ve şifresi girmek suretiyle giriş yapacakları “Kamu İdaresi Bilgi Ekranında” bulunan “BORÇ” ve “İPC” menüsünden güncel borçlarını sorgulayabilir, “Borç Yapılandırma” menüsünden e-sigorta kanalıyla başvuruda bulunabilir ve ödeme planlarını görüntüleyebilir. Bu bağlamda yapılandırma sigortalılarımıza işverenlerimize büyük kolaylık sağlamaktadır, bu imkândan faydalanmalarını temenni eder, bereketli ve sağlıklı günler dileriz.”


Kahramanmaraş Manşet Gazetesi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Kuzey çevre yolumu güney çevre yolumu gerekliydi ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner693