banner884

banner888

banner770

banner866
27 Ocak 2021 Çarşamba

KACAK TELEFON OPERASYONU

Kahramanmaraş'ta 18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlandı..

Kahramanmaraş'ta 18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlaması Etkinlikleri..

18 Mart 2012 Pazar 16:23
Bu haber 1371 kez okundu
Kahramanmaraş'ta 18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlandı..
 Anma etkinlikleri, Şeyh Adil Mezarlığı’nda Şehitlik Anıtında  düzenlenen törenle başladı. Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Garnizon Komutan Tnk. Kur.Alb. Sadık Yıldız, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ve  Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı  Yunus Kahraman’ın çelenk sunumundan sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşımız söylendi. Valisi Şükrü Kocatepe Şehitlik özel defterini imzalamasından sonra Protokol üyeleri ve katılımcılar şehit mezarlarını ziyaret ederek dualar etti. Daha sonra eski Şehitlik eski anıtına geçilerek burada da, karanfiller bırakılıp dualar edildi. 
 
Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde devam eden anma etkinlikleri ise saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Duygusal anların yaşandığı törende günün anlam ve önemini belirten şiirler kahramanlık türküleri okundu, oratoryo gösterisi sahnelendi. Programda konuşan İbrahim Çalık  Lisesi Müdürü Mustafa Paksoy, Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada tüm Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edileceğini belirtti. 
 
Paksoy,” Bugün; Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin 97.yıl dönümünü kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü'nü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız.Çanakkale Zaferi; dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, yüce Türk milletinin kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı bir azmin mücadelesi olmuştur. 
 
Bu büyük savaş ki Mardin'in Derik ilçesinden Yusuf oğlu Mehmet'in, Konya'nın Beyşehir ilçesinden Hasan oğlu Ahmet'in, Diyarbakır'ın Ergani ilçesinden Osman oğlu Şerifin, Edirne'nin Keşan ilçesinden Mustafa oğlu Halil'in omuz omuza mücadele edip şahadet 
mertebesine ulaştığı, koyun koyuna yattığı ebedi mekandır.
 
10 dakika önce kendisini amansızca bombalayan, nefes aldırmayan Buovet zırhlısı ,denizin derin sularına gömülürken denizde çırpman askerlerin kurtulması için ateşi kesen, onları kurtarmak için denize atlayan, kendisi aç iken son lokmasını düşmanı ile paylaşan, kendi askerinin yaralı yaktığı askeri sırtına alıp taşıyan Mehmetçiğin, büyük şair Akif in dediği gibi 'medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar'a insanlığı öğrettiği yerdir.Zafer, 11Mayıs 1915'te Enver Paşa'nın cephe önüne geçip bizi de askere alın diye haykıran 12 yaşındaki büyük yüreklerde, Anafartalar'da Conk bayırında 'size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum.' diyen büyük komutan Mustafa Kemal'in ruhunda, cephe gerisinde kalmadan evlatlarının yanında cepheye atılan keskin nişancı analarımızda gizlidir.
 
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Topçu Yüzbaşı Çağrı Sağıroğlu ise “Bugün aldığımız her nefesi, serbestçe dolaştığımız Vatan topraklarını, Milletimizin huzurunu, güvenliğini, refahını, çocuklarımızın geleceğini aziz şehitlerimize borçluyuz. Bunun bilincinde olan Türk Milleti, bu kutsal değerler uğruna her zaman canını vermeye hazır olmuştur ve her defasında da bunu ispat etmiştir.” Diyerek sözlerine başladı ve konuşmasını şöyle tamamladı. 
 
“1 'inci Dünya Savaş'ında Devletimizin başkentini işgal etmek ve Devletimizin varlığına son vermek isteyen, o zaman ki, İngiltere, Fransa, Avustralya ve sömürgelerinin oluşturduğu büyük donanmanın Gelibolu ve Çanakkale'yi ele geçirmek maksadıyla yaptığı saldırılarda destan yazan, asırlardan beri yenile yenile topraklarının büyük bölümünü kaybetmiş ve esir olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Milletimizin, bir karış toprak vermeyerek, başkentini ve devletini savunmasını bilen, bu uğurda 75.000 şehit, 125.000'den fazla yaralı, esir ve kayıp vermiş olan Türk Ordusunun, kazanmış olduğu Çanakkale Zaferinin destanlaştığı gün olan 18 Mart, aynı zaman da şehitleri anma günü olarak kabul edilmiştir. 
 
 
Saygıdeğer Konuklar; Büyük önderimiz Atatürk, Türk kahramanlık tarihinin simgeleşmiş örneği olan Çanakkale savaşındaki vatan kahramanlarını şöyle anlatmaktadır. 
 
"Karşılıklı siperler arasında mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdeki askerlerin hepsi kurtulmamacasına düşüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılma yok. Okuma bilenler Kuran-ı Kerim okuyor ve cennete girmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler ise Kelime-i Şahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. Sıcak, cehennem gibi, 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngü ile çarpışıyor, ölüyor, öldürüyor. İşte bu; Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren, dünyanın hiçbir ülkesindeki askerde bulunmayan, tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur." diyerek şehitlerimizi ölümsüzleştirmiştir. 
 
Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker,
Gökten Ecdat inerek öpse o pak alnı değer,
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi,
Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın,
Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın.
Herec ü merc ettiğin edvara da yetmez o kitap,
Seni ancak ebediyetler eder istiap.
Bu taşındır diyerek Kabe'yi diksem başına,
Ruhumun vahyini duysam da geçirsem taşına,
 
Davul zurna ile asker ocağına gönderdiği oğlunun, tertemiz alnını öperek son yolculuğuna uğurlayan, canının bir parçasını kaybettiği halde hiçbir tereddüt göstermeden diğer evladım da bu vatana feda olsun diyebilme büyüklüğünü gösterebilen aziz şehit anaları ve babaları;
 
Sizler, en kıymetli varlığınız olan evladınızı, baharlarının en tatlı çağında bu vatan uğruna feda ettiniz. İçinizi yakan acınızı hepimiz yürekten paylaşıyoruz. Ancak çocuklarınızın ulaştığı mertebe, erişilebilinecek rütbelerin en büyüğü ve en kutsalıdır. Sizler, üzerinde huzur ve mutlulukla yaşadığımız bu aziz vatanda, kadirşinas Türk Milletinin haklı saygısını kazanmış, kişilersiniz. Bu haklı onur ve gururun sahibi olarak sizler, Milli Tarihimizin en müstesna sayfalarında yerinizi aldınız. Yüreklerinizin üzerinde taşıdığınız övünç madalyalarınız, sizlerin bu dünyada ve ebedi dünyadaki gururunuzdur.
 
Türk vatanının kutsallığını, Türk milletinin namusunu ve Türk Bayrağının şanını canından üstün tutan şehitlerimiz;
 
Ne mutlu sizlere ki, kutsal emanetinizi aldığınız gibi lekesiz ve tertemiz sahibine ulaştırdınız. Şimdi sizlerin emaneti olan "Bayrak" ve "Vatan" için kutsal nöbet sırası bizdedir. Sizlere layık olabilmenin bilinci içinde milletçe dimdik vazife başındayız. Sizlerin manevi varlıklarınızdan güç alan bizler, her ne şart altında olursa olsun, bu vatana göz diken iç ve dış tüm düşmanlarımızı bertaraf ederek, emanetinizi daima yükseklerde taşıyacağız.
 
Aziz şehitlerimiz; sizlerin bizden ayrılmanız, size olan bağlılığımızı asla koparamayacak, kutsal emanetiniz olan Türk Vatanı ilelebet hür kalacaktır. Sizlere söz veriyoruz ki, Çanakkale'ler sonsuza dek geçilemeyecek, gök kubbeden ay yıldızlı al bayrak hiç inmeyecek, dünya var oldukça bu topraklar Türk yurdu olmaya devam edecektir.” Dedi.
 
Bu konuşmalardan sonra Şehit ve Gazilere Övünç Madalyası ve Gazilere Gazi rozeti verilmesi gerçekleştirildi. Övünç madalyaları ve rozet verilmesi Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Kahramanmaraş Milletvekilleri Nevzat Pakdil, Sıtkı Güvenç, ve Garnizon Komutanı Tnk. Kur.Alb Sadık Yıldız tarafından verildi.
 
kahramanlık türküleriyle son buldu.

Anahtar Kelimeler: 18 Mart çanakkalezaferi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Kuzey çevre yolumu güney çevre yolumu gerekliydi ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner693